انواع سرطان سینه

انواع سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان بر اثر رشد بیش از اندازه برخی از سلول ها و عدم توقف در رشدشان اتفاق می افتد. با ادامه پیدا کردن این روند رشد غیر قابل توقف، تومور های سرطانی ایجاد می شوند.
در ادامه با توجه به این که سلول های سرطانی به سلول های سالم بدن حمله می کنند باعث ایجاد مشکلاتی در بدن شوند. همچنین در سرطان سینه این سلول ها به گره های لنفاوی نفوذ کرده و در صورت عدم پیشگیری و درمان به بخش های دیگر بدن هم وارد می شوند. سرطان سینه در مردان هم اتفاق می افتد.

انواع سرطان سینه

متداول ترین سرطان سینه به شرح زیرند.

• کارسینوم درجای مجاری یا داکتال (Ductal carcinoma in situ)

کارسینوم درجای مجاری شیر یا DCIS جزو اولین قسمت هایی است که مورد حمله سلول های سرطانی قرار می گیرد. در صورتی که فرد در مراحل اولیه ابتلا به سرطان پستان یا سینه است، سلول های داخلی مجاری شیر را درگیر می کند با درمان به موقع این نوع از سرطان حمله به سلول های قسمت های دیگر بدن انجام نمی شود.

• کارسینوم درجای لوبولار یا غده ای (Lobular carcinoma in situ)

کارسینوم درجای لوبولار بیشتر سلول هایی که وظیفه ساختن شیر را در پستان دارند بر عهده دارد، را درگیر سرطان پستان می کند و به قسمت های دیگر پستان حمله ای انجام نمی شود.

• کارسینوم مهاجم مجاری

کارسینوم مهاجم مجاری شیر یا IDC از شایع ترین نوع سرطان پستان یا سرطان سینه است. در این نوع از سرطان، سلول های سرطانی اول مجاری شیر را درگیر کرده، سپس به بافت های مجاور گسترش پیدا می کنند. در صورت عدم درمان فرد در مراحل اولیه امکان گسترش به بافت های مجاور هم نیز ممکن است.

• کارسینوم مهاجم غده ای

کارسینوم مهاجم غده ای در وهله اول در غدد شیری نمایان می شود. در صورتی که این نوع از سرطان در فرد تشخیص داده شود احتمال گسترش هم در بافت های اطراف غدد شیری هم ممکن است.

انواع دیگر سرطان سینه که کمتر شایع هستند عبارتند از:

• سرطان التهابی سینه

سرطان التهابی سینه (IBC) از جمله سرطان هایی است که بسیار نادر بوده و در آن فقط انسداد سلول های گره لنفاوی مسدود می شوند. در این نوع از سرطان سینه متورم، قرمز و بدون دلیل بسیار گرم می شود.

• سرطان سینه سه گانه منفی

دارای مشخصات زیر است:

تومور فاقد گیرنده های استروژن است
تومور فاقد گیرنده های پروژستون است
تومور فاقد پروتئین تشدید کننده رشد سرطان سینه (HER2) باشد.

• بیماری پاژه نوک پستان

در بیماری پاژه نوک پستان، سرطان از مجاری شیری آغاز شده و فقط در همان مکان شروع به رشد می کند. از نشانه های این سرطان، پوست و هاله ی اطراف نوک پستان تغییر می کند.

• تومور فیلودس

(Phyllodes)رشد این نوع از سرطان در بافت همبند سینه انجام می شود.

• آنژیوسارکوم (Angiosarcoma)

این نوع از سرطان در رگ های خونی یا لنفاوی سینه اتفاق می افتد.

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر شریفی

پاسخ

سه + ده =

Call Now Button