تشخیص سرطان پستان

تشخیص سرطان پستان

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان می باشد. تعداد مبتلایان به این سرطان در ایران و جهان رو به افزایش است، از این رو تشخیص زودرس آن از مهم ترین اولویت های بهداشتی به شمار می رود. هیچ زنی از خطر ابتلا  به این سرطان در امان نیست. با وجودی که روشی برای پیشگیری از ابتلا به آن وجود ندارد اما تجربیات بین المللی نشان می دهد که این سرطان را می توان به خوبی با انجام غربالگری کنترل کرد. غربالگری به معنای ارزیابی افراد به ظاهر سالم برای کشف موارد بیماری سرطان سینه است.

چه کسانی در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند؟

با کشف زودرس سرطان شانس بیشتری برای درمان و افزایش طول عمر فرد مبتلا وجود دارد. با افزایش سن احتمال ابتلا به سرطان سینه افزایش می یابد. کسانی که نخستین زایمان آنها بعد از 30 سالگی اتفاق می افتد و یا دچار نازایی هستند و یا قاعدگی قبل از 15 سالگی و یا یائسگی بعد از 55 سالگی دارند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. چاقی به خصوص در خانم های مسن، مصرف بیش از حد چربی و مصرف هورمون استروژن و پروژسترون بعد از یائسگی می تواند شانس ابتلا به این سرطان را افزایش دهد.

سرطان سینه یکی از شایع ترین سرطان ها در زنان می باشد. تعداد مبتلایان به این سرطان در ایران و جهان رو به افزایش است، از این رو تشخیص زودرس آن از مهم ترین اولویت های بهداشتی به شمار می رود.

شما عزیزان می توانید با مشاوره از دکتر مریم شریفی جراح و متخصص پستان و زیبایی سینه بهترین روش را جهت تشخیص سرطان پستان را انتخاب کنید. جهت دریافت تعیین وقت قبلی از دکتر مریم شریفی می توانید از راه های ارتباطی زیر با پزشک جراح زیبایی سینه در تماس باشید.

پیج اینستاگرام

شماره تماس: 22784592

آمار مبتلایان به سرطان سینه

سالانه حدودا 900 تا 1000 مورد به آمار مبتلایان به سرطان سینه اضافه می شود. از هر 4 خانمی که به سرطان مبتلا می شوند یکی از آنها به سرطان پستان دچار می شود. در حقیقت یک چهارم سرطان هایی که خانم ها مبتلا می شوند سرطان پستان می باشد اما خوشبختانه از نظر مرگ و میر آمار بالایی وجود ندارد.

بهترين زمان معاينه سينه

معاینه باید در پایان روزهای قاعدگی انجام شود، یعنی از روز اول قاعدگی تا 1 الی 2 هفته بعد از آن فرد باید جلوی آینه بایستند و در صورت مشاهده هر یک از علائمی مانند زخم، فرورفتگی نوک سینه، ورم سینه و فرورفتگی پوست سینه باید با پزشک متخصص در میان گذاشته شود. اگر در نگاه اول سینه سالم دیده شد باید معاینه سینه آغاز شود. این معاینه با چهار انگشت سینه انجام می شود. هر مورد غیر عادی که در معاینه لمس شد حتما باید مورد بررسی قرار گیرد. اولین و راحت ترین کشف یک ضایعه این است که خود فرد آن را پیدا کرده یا حداقل دوبار در سال به پزشک متخصص مراجعه کند.

تشخیص سرطان پستان

تشخیص سرطان پستان

نتیجه گیری

بالا رفتن آگاهی خانم ها و توجه آنها نسبت به خطر جدی سرطان سینه مهم ترین عامل کنترل این بیماری در جامعه است. هرخانمی باید روش های تشخیص زودرس سرطان سینه را آموخته باشد و در صورت مشاهده هر نوع علامت غیر عادی سریعا به پزشک مراجعه کند برای حفظ سلامت خود جهت انجام ماموگرافی و معاینه سرطان سینه باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

سرطان بدخیم پستان

بیماری های پستان

علائم سرطان پستان

سرطان سینه چیست؟

 

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر مریم شریفی متخصص و جراح پستان، سرطان و زیبایی

 

راه های ارتباطی با دکتر مریم شریفی:

02122765185 – 02126650267

پیج اینستاگرام

info@dr-sharifi.com

 

پاسخ

دو × یک =

Call Now Button