سرطان پستان بیماری خاموش اما خطرناک

سرطان پستان بیماری خاموش اما خطرناک

سرطان پستان از جمله بیماری های مبتلا به بانوان به شمار می آید. اگر در خانواده بانوانی که به این بیماری مبتلا هستند را نداشته باشید، قطعا در فضای مجازی آن هایی که این بیماری را تجربه کرده اند دیده اید. آنچه به عنوان غایت این سرطان در مرحله اول به ذهن متواتر می شود تخلیه سینه است.

بانوان به خوبی می دانند که پستان ها علاوه بر نقش تغذیه ای نوزادان در دوران شیردهی، زیبایی اندام آن ها را به همراه دارد. بنابراین زمانی که بانویی مجبور به تخلیه آن می شود، اساسا از هر دو این موارد محروم خواهد بود. اغلب بانوان بیش از این که از سرطانی بودن این بیماری هراس داشته باشند، این از دست دادن عضو است که آن ها را می ترساند.

ابتلا به این سرطان، تنها به دلیل سهل انگاری برخی بانوان از معاینات منظم است. مخصوصا برای افرادی که دارای سابقه خانوادگی ابتلا به این سرطان هستند.

سونامی سرطان های بیشمار در کشور، ما را بر آن داشت تا با بررسی ابعاد این سرطان گامی موثر در آگاهی بخشی بانوان در این زمینه برداریم. لذا اگر از ابتلا به این سرطان نگران هستید و یا به تازگی تشخیص منوط به ابتلا به آن را دریافت کرده اید، خواندن این نوشتار می تواند کمک کننده باشد.

سرطان پستان بیماری خاموش اما خطرناکچرایی و چگونگی ابتلا به سرطان پستان

تعریف ساده ای از سرطان وجود دارد که عبارت اند از : رشد مهارنشده سلولی در بافت های مختلف بدن . همانطور که می دانید روزانه میلیون ها سلول تکثیر شده و یا از بین می روند. زمانی که تکثیر سلولی با اختلال مواجه شود می تواند منجر به رشد بافت سلولی در برخی از اندام شود. این تکثیر در اندام بانوان در برخی نواحی مثل سینه و یا رحم شایع تر است. آنچه ویژگی خوش خیم و یا بدخیمی به انواع سرطان می دهد توقف و عدم توقف رشد سلولی است. به این معنا که اگر تکثیر سلول ها در زمانی متوقف شود اصطلاحا به آن تومور سرطانی خوش خیم می گویند و اگر این تکثیر به صورت مهار نشدنی گسترش یاید به آن تومور سرطانی بد خیم گفته می شود. زمانی که سرطان ویژگی بدخیمی داشته باشد ممکن است با رشد بافت سرطانی به ارگان های مجاور ناحیه سرطانی نیز سرایت کند.

در بافت سینه تشکیل توده سلولی می تواند در نواحی مختلفی ایجاد شود از جمله : در مجاری شیری، قسمت تحتانی سینه و یا قسمت فوقانی

اما شایع ترین نوع سرطان سینه مربوط به تجمع سلولی در قسمت مجاری شیری است.

علت ابتلا به سرطان سینه

همانطور که در ابتدا بیان شد مهمترین علت ابتلا به سرطان سینه وراثت فاکتور های سرطانی است. برای مثال در خانواده هایی که مادر و اقوام مادری به این سرطان مبتلا باشند، احتمال ابتلا فرزند آن خوانواده نیز افزایش می یابد .

از دیگر علل ابتلا به سرطان سینه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ناباروری
  • بلوغ زودرس
  • یائسگی دیر هنگام
  • افزایش وزن پس از یائسگی
  • استفاده بیش از حد چربی های حیوانی
  • قرار گیری در معرض اشعه

عوامل یاد شده در واقع عوامل خطر ابتلا به سرطان سینه به شمار می آیند، لذا نباید به عنوان عامل اصلی در نظر گرفته شوند.

خانم دکتر مریم شریفی، جراح سینه و جراح سرطان پستان قادر هستند درمان سرطان سینه را با مهارت بالا انجام دهند . می توانید با راه های ارتباطی زیر با دکتر شریفی جراح سینه در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی

شماره تماس 021-22784592

پیج اینستاگرام

چه علائمی نشان از سرطان سینه است؟

احساس وجود تومور یا توده پستان

بانوانی که مشکوک به سرطان سینه هستند، اغلب توده و یا تومور های سفت ، غیر متحرک و گاها جسبنده را در بافت سینه احساس می کنند. فشار به این توده ها موجب بروز درد نخواهد شد. لازم به ذکر است که تشخیص خوش خیم و یا بدخیم بودن با معاینات دستی امکان پذیر نخواهد بود و برای این تشخیص باید به پزشک مراجعه شود.

خروج ترشحات از نوک پستان

خروج خونابه و ترشحات رنگی از بستان می تواند بانوان را در ابتلا به سرطان به شک اندازد.

تغییرات پوستی

از جمله تغییرات اساسی که در صورت ابتلا به سرطان پستان ایجاد می شود، تغییرات پوست سینه است. کشیدگی پوست و یا فرورفتگی های غیر طبیعی از جمله تغییرات پوستی شایع است . این علائم به صورت قطعی دال بر ابتلا به سرطان نیست.

تغییرات نوک پستان

بانوان در صورت مشاهده فرورفتگی ثابت نوک پستان، احساس سوزش و خارش این ناحیه و همچنین پوسته شدن، باید برای بررسی احتمال وجود توده و ابتلابه سرطان به متخصص سرطان سینه مراجعه کنند.

تغییر اندازه غدد لنفاوی زیر بغل

بزرگی غدد لنفاوی می تواند ناشی از ضایعه ای خوش خیم و یا التهاب این غدد باشد . گرچه این نشانه ها می تواند خبر از ابتلا به سرطان سینه دهد، اما علائم قطعی نخواهند بود.

تغییر اندازه پستان

وجود تومور در سینه گاها ایجاد تورم خواهد کرد، لذا اگر بانوان دارای توده سرطانی یک سینه باشند تغییر اندازه و عدم قرینگی سینه ها می تواند آن ها را از ابتلا به این بیماری آگاه سازد. بانوان توجه داشته باشند عدم قرینگی حداقلی در پستان بسیارشایع بوده، بنابراین هر گونه تغییر شکل نمی تواند نشانه ابتلا به سرطان باشد.

علاوه بر این ضربه به پستان و گاها تجمع شیر نیز می تواند این نشانه ها را به همراه داشته باشد. بانوان برای اطمینان از عدم ابتلا به سرطان پستان می توانند به متخصص سرطان پستان مراجعه کنند.

چگونگی تشخیص سرطان سینه

در حال حاضر می توان از روش های زیر برای بررسی وجود و یا عدم وجود سرطان سینه استفاده کرد:

درمان سرطان سینه

برای درمان این بیماری ابتدا فرد باید به پزشک مراجعه کرده تا از وجود توده اطمینان یابد. در صورتی که توده پستانی خوش خیم و یا بد خیم باشد مسیر های درمانی متفاوت خواهد بود. از این رو می توان برای درمان این بیماری از شیمی درمانی، پرتو درمانی و یا دارو درمانی بهره برد. اگر فرد با هیچ یک از این سه راه درمان نشود گزینه آخر برای جلوگیری از رشد سلول ها برداشت بافت سینه است.

لازم به ذکر است که درمان سرطان سینه بر اساس مراحل آن صورت خواهد گرفت، لذا مراجعه به هنگام به پزشک و تشخیص زودهنگام می تواند از بروز آسیب های ناشی از روش های درمانی جلوگیری کند.

در حال حاضر برای حفظ بافت پستانی و در عین حال حذف توده می توان از جراحی لامپکتومی بهره برد، در غیر این صورت تنها راه درمانی جراحی ماستکتومی و یا حذف کامل پستان خواهد بود.

پاسخ

هشت − دو =

Call Now Button