غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

هدف از غربالگری جلوگیری از بیماری نیست هدف پیشگری به موقع از سرطان است که هنوز پیشرفت نکرده است. با غربالگری سرطان سینه می توان سرطان را قبل از اینکه همه جای اندام و بدن را درگیر کند، درمان را آغاز کرد.

آیا همه سرطان های سینه نیاز به شیمی درمانی دارند؟

سرطان های سینه ای که در خانم های مسن تشخیص داده می شود اکثرا به هورمون حساسیت دارند و گیرنده های هورمونی دارند. می توان با چند عدد قرص هورمونی بیماری را کنترل کرد و به شیمی درمانی نیازی نیست. سرطان های سینه ای که باز گیرنده های هورمونی و اندازه کوچکی دارند، زیر بغل را درگیر نکرده و همچنین در مراحل اولیه رشد باشند با روش های اسکرینیگت تشخیص داده می شود و می توان از شیمی درمانی صرف نظر کرد. امروزه با انجام یک سری تست های پیشرفته ژنتیکی می توان تشخیص داد بیماری نیاز به شیمی درمانی دارد یا خیر؟

بهترین راه جهت تشخیص سرطان سینه آگاهی بانوان از بیماری سرطان سینه و معاینه به طور مرتب و منظم می باشد. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر مریم شریفی می توانید از راه های ارتباطی زیر با پزشک جراح زیبایی سینه در تماس باشید.

پیج اینستاگرام

شماره تماس 22784592

بهترین روش تشخیص سرطان سینه

برای تشخیص سرطان پستان روش های بسیار زیادی وجود دارد. جهت معاینه روش های مختلفی وجود دارد:

  • معاینه توسط یک فرد آگاه و وارد به این بیماری می باشد.
  • استفاده از وسایل تشخصی مانند دستگاه ماموگرافی، سونوگرافی و ام آر آی
  • بیوپسی یا نمونه برداری: اگر پزشک حین معاینه به بافت مشکوکی برخورد کند یک قسمتی از آن بافت مشکوک را برمیدارد و به پاتولوژیست تحویل می دهد. بیوپسی توسط سوزن بعد از بی حس کردن بافت پستان بیمار انجام می شود.

اما بهترین راه جهت تشخیص سرطان سینه آگاهی بانوان از بیماری سرطان سینه و معاینه سینه ها به طور مرتب و منظم می باشد.

اثرات مضر غربالگری سرطان سینه

  • گاهی سرطان هایی تشخیص و درمان می شوند که اگر اقدام درمانی در آنها صورت نمی گرفت در طول زندگی بیمار اختلالی ایجاد نمی کردند که به آن تشخیص بیش از اندازه گفته می شود.
  • خطر ناشی از ماموگرافی (خطر اشعه ایکس) برای تمام سن ها متوسط است. نتایج مثبت کاذب و تشخیص بیش از حد و درمان زود رس غیر ضروری مشکلات شامل تمام گروه های سنی می باشد.
  • نتایج مثبت کاذب در خانم های 40 تا 49 ساله بسیار زیاد است ولی تشخیص بیش از حد بیشتر شامل خانم های مسن می شود.
  • شواهد کافی وجود دارند که آموزش بیمار برای معاینه خود جهت تشخیص سرطان سینه نه تنها مفید نیست بلکه دارای خطراتی اگرچه اندک می باشد.
غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه

بهترین سن جهت غربالگری سینه

از سن 40 تا 45 سالگی ماموگرافی باید سالی یک بار انجام شود و پس از 45 تا 50 سالگی به دلیل کاهش خطر بروز سرطان پستان فاصله ماموگرافی ها باید یک سال در میان شود. مبنای این مسله وفور گزارش های مثبت کاذب در ماموگرافی و بر مبنای شواهد علمی و مطالعه مدارک پزشکی ده ها هزار بیمار است. سودمندی ماموگرافی چه از نظر تشخیص زود رس و چه به لحاظ بهبود پیش آگاهی بیمار در حد متوسط است. پاسخ مثبت کاذب موجب پرتونگاری ها و جراحی های غیر ضروری می شود. سودمندی و لزوم انجام ماموگرافی سالیانه در سال های اخیر منشا بحث و جدل های فراوانی بوده است. آزمایشات دوره ای پستان و حتی معاینه سالیانه توسط پزشک ارزش تشخیصی ندارد اما در صورت داشتن سابقه فامیلی و احساس خطر از سوی پزشک و بیمار ماموگرافی باید زودتر آغاز شود.

مقالات مرتبط با این مطلب:

خود آزمایی پستان

توده های خطرناک در پستان

علائم سرطان پستان

پاسخ

سیزده − 8 =

Call Now Button