توده فیبروآدنوم

بسیاری از خانم‌ ها ممکن است در سینه هایشان توده های کوچکی را احساس کنند که این موضوع باعث بروز نگرانی‌ هایی در آن ها می‌ گردد. اما می‌ توان گفت هر توده ایی که در سینه ایجاد می‌ شود سرطان پستان، نمی باشد. و ممکن است جزء توده های خوش خیم سینه باشد. توده فیبروآدنوم از توده های خوش خیمی است که معمولاً در سینه خانم ها یافت می شود که بسیار شایع می باشد و ممکن است در سنین مختلف ایجاد شود.

توده فیبروآدنوم چیست؟ 

به طور کلی می‌ توان گفت به توده هایی که غیر سرطانی و جامد هستند و معمولاً در خانم‌ ها در سنین مختلف دیده می‌ شوند توده فیبروآدنوم گفته می شود.

اگر بخواهیم این توده را از نظر شکل ظاهری توصیف کنیم بهتر است بگوییم که حالت لاستیکی و نرمی دارد که شکل مشخصی دارد و کمی سفت نیز می باشد. این توده ها در سایز های مختلفی موجود می باشند و ممکن است بزرگ یا کوچک شود. مثلا زمانی که خانم باردار است یا در حال گذراندن درمان های هورمونی قرار دارد این توده ها بزرگ می ‌شوند و پس از آن دوباره کوچک خواهند شد.

معمولا توده فیبروآدنوم در هر دو سینه بیمار دیده می‌ شود اما در بعضی از موارد ممکن است تنها یک سینه را درگیر کند. همچنین تعداد توده ها در افراد مختلف نیز متفاوت می باشد.

توده فیبروآدنوم

توده فیبروآدنوم

علائم توده فیبروآدنوم چیست؟ 

این توده ها معمولاً به صورت جامد می باشند و همانطور که گفته شد شکل خاصی دارند که بیضی شکل می باشند. هیچ گونه سابقه ایی ندارند و در هنگام لمس به راحتی حرکت می کنند. همچنین درد یا سوزشی نخواهند داشت و حالت نرم و لاستیکی مانند دارند.

دلیل به وجود آمدن توده فیبروآدنوم چیست؟ 

علم پزشکی تا کنون نتوانسته است دلیل خاصی را برای ایجاد توده فیبروآدنوم بیان کند و تنها موردی که می توان به آن مرتبط دانست هورمون های زنانه پروژسترون و استروژن می باشد. دلیل این نظریه آن است که در زمان تغییرات هورمونی سایز این توده ها نیز تغییر می کند.

توده فیبروآدنوم معمولاً قبل از رسیدن خانم ها به دوره یائسگی ایجاد می شود و در دوران بارداری و همچنین زمانی که داروهای هورمونی مصرف می ‌شود اندازه و سایز آن ها بزرگ‌ تر می‌ شود. اما زمانی که خانم ها وارد دوران یائسگی می شوند و تولید هورمون ‌های زنانه در آن ها کاهش پیدا می‌ کند این توده ها نیز کوچک تر خواهد شد.

آیا توده فیبروآدنوم با درد همراه است؟ 

معمولاً توده فیبروآدنوم بدون هیچ گونه دردی می باشد و حتی در توده های بزرگ نیز داشتن درد گزارش نشده است. ولی در صورتی که در ناحیه سینه توده هایی وجود دارد که همراه با درد می باشد باید سریعاً به پزشک مراجعه کرد و مورد معاینه قرار گرفت.

توده فیبروآدنوم به چند دسته تقسیم می شوند؟ 

فیبروآدنوم ساده

این توده ها معمولاً سایز های بسیار کوچکی دارند و کمتر از ۲ سانتیمتر می باشد. ابتلا به سرطان در آن وجود ندارد.

فیبروآدنوم پیچیده

این توده ها ممکن است دچار تغییراتی شود. مثلاً سلول های آن بیش از حد رشد کنند و برای تشخیص آن باید حتما آزمایشات پاتولوژی و بیوپسی انجام شود.

فیبروآدنوم نوجوانان

این نوع از توده ها معمولاً در نوجوانان دیده می‌ شود و در دختران جوان ۱۰ تا ۱۸ ساله بروز می کند.

فیبروآدنوم غول پیکر

این توده ها اندازه بسیار بزرگی دارد و می ‌تواند در سایزهای بزرگ یافت شود. مثلاً در بعضی از افراد حدود ۵ سانتی متر رشد خواهد کرد. و معمولاً پزشکان برای درمان از جراحی استفاده می کنند.

تومورهای فیلود

تومورهای فیلود نوعی از توده‌ های پستانی می‌ باشد که از نظر ظاهری شباهت بسیار زیادی به توده فیبروآدنوم دارد. اما این نوع توده ها باید هرچه سریع تر جراحی شود زیرا احتمال ایجاد سرطان در آن ها وجود دارد.

راه شناسایی توده فیبروآدنوم چیست؟ 

زمانی که فرد احساس می‌کند توده ای در ناحیه پستان وجود دارد بهتر است برای معاینه دقیق تر به پزشک مراجعه نمایید. در این زمان پزشک آزمایشاتی مانند ماموگرافی و سونوگرافی را برای بیمار تجویز می کند تا بتواند ماهیت توده را شناسایی کند. پس از این مراحل در صورتی که پزشک تشخیص دهد، بیوپسی که همان نمونه برداری می‌ باشد، انجام می گیرد. تا پزشک بتواند نظری قاطع و درست بدهد. البته بهتر است بدانید که تمامی توده های پستانی نیاز به انجام نمونه برداری نخواهند شد. مگر در مواردی که بیمار دارای سوابق فامیلی برای سرطان پستان یا قرار گرفتن در برابر اشعه ایکس و همچنین سن بالای ۳۰ سال داشته باشد. معمولاً پزشکان برای اطمینان بیشتر از بیوپسی برای تشخیص توده فیبروآدنوم استفاده می کنند.

درمان توده فیبروآدنوم چگونه انجام می شود؟ 

در واقع می‌ توان گفت یکی از رایج ترین و شایع ترین بیماری های مربوط به سینه که در خانم های جوان یافت می شود توده فیبروآدنوم می باشد. این بیماری به دلیل غیر سرطانی بودن آن نیاز به انجام درمان های خاصی نخواهد داشت. اما باید به صورت منظم هر چند ماه یک بار برای چکاپِ اندازه و میزان سفتی توده به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که احساس کردید توده دچار تغییراتی شده است بهتر است به پزشک مراجعه کنید و در نهایت در صورت نیاز از جراحی برای خارج کردن آن استفاده می شود.

روش پیشگیری از توده فیبروآدنوم چیست؟ 

به طور کلی می‌ توان گفت که هیچ روشی برای جلوگیری از بروز این مشکل وجود نخواهد داشت. اما شما می توانید با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و عدم مصرف غذاهای چرب ویتامین های مورد نیاز برای سلامتی بدن را تامین کنید و باعث تقویت بافت سینه در برابر این توده ها شوید.

آیا توده فیبروآدنوم عوارض جانبی دارد؟ 

این توده ها معمولاً مشکلات خاصی را برای بیمار به همراه نخواهد داشت. و ریسک ابتلا به سرطان در آن ها بسیار پایین است. اما توده فیبروآدنوم پیچیده ممکن است باعث ایجاد سرطان سینه در افراد گردد. و حتماً باید توسط پزشک متخصص و با تجربه تحت درمان قرار گیرد. همچنین توده فیلود به دلیل ماهیت متفاوت و خاصی که نسبت به دیگر توده ها دارد باید سریعا خارج گردد.

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه
تماس با پزشک