خودآزمایی پستان

بررسی و چک کردن سلامت پستان ها برای زنان اهمیت زیادی دارد. با انجام چکاب های ساده ای می توانید بسیاری از بیماری ها و مشکلات مربوط به پستان را در مراحل اولیه ایجاد آن شناخته  و با مراجعه به پزشک هر چه سریع تر آن را درمان نمایید. درمان بیماری ها در مراحل اولیه گام مهمی در درمان آن است. با دیر اقدام کردن برای درمان ممکم است بیماری پیشرفت کرده و درمان آن ساده نباشد.

انجام خود آزمایی پستان بسیار ساده است و با انجام بررسی های مشخصی می توانید هر گونه تغییر و توده را تشخیص دهید. در این مقاله درباره چگونگی انجام خود آزمایی پستان بخوانید.

در خود آزمایی پستان ، مرحله اول شناسایی بیمار است درنتیجه ارزیابی مشکلات پستان باید با توجه به نکات زیر صورت گیرد.

 • ترشح نیپل
 • مشخصات ترشح
 • توده پستان
 • درد پستان
 • ارتباط علایم با سیکل قاعدگی
 • تغییر شکل ، سایز یا بافت پستان
 • بیوپسی های قبل پستان
 • سابقه تروما به پستان

باید در مورد ریسک فاکتورهای سرطان پستان پرسیده شود که عبارتند از :

غربالگری سرطان سینه چگونه انجام می شود؟

برای انجام خود آزمایی پستان لازم است در اولین مرحله صاف جلو آینه بایستید. سپس لازم است سینه ها را از نظر ظاهری با یکدیگر مقایسه نمایید. توجه داشته باشید در این زمان  شانه ها افتاده نباشد و مستقیم به جلو نگاه کنید.

در این غربالگری لازم است پستان ها کاملا قرنیه باشند و از نظر شکل ظاهر و انداره متفاوت نباشند. به علاوه وجود هر گونه تومور یا توده غیر طبیی را را جدی بگیرید و درباره آن به جراح خود اطلاع دهید.

علاوه بر نکات گفته شد توجه به چند مورد اساسی دیگر نیز لازم است. مشاهده هر گونه گودی و کشیدگی پوست یا حتی قرمزی و التهاب ممکن است نشانه بیماری خاصی  باشد. مشاهده هر گونه تغییر در نوک پستان اهمیت زیادی دارد . تغییر ظاهر یا مشاهده ترشحات از نوک پستان را باید جدی گرفت.

در مرحله بعدی بازو هارا بالا آورده و پستان ها را از نظر تغییراتی که گفته شد بررسی نمایید.

مرحله بعد را لازم است در حالت دراز کشیده انجام دهید. برای انجام این کار انگشتان خود را کنار هم نگه داشته به صورت عمودی و افقی همه بخش های پستان را بررسی نمایید . همه پستان را لازم است بررسی نمایید و هر گونه توده یا لمس مشکوک را با پزشک خود در میان بگذارید. در این روش باید سینه سمت چپ با دست راست و سینه سمت راست با دست چپ بررسی می شود. فشار های بیشتر برای بررسی بافت های عمیق تر و فشار های کم برای بررسی تغییرات زیر پوستی استفاده می شود.

برای بررسی بافت پستان لازم است حرکات گفته شده در حالت های مختلفی انجام شود. تا توده های مشکوک یا تغییرات قابل مشاهده باشد. در مرحله بعد لازم است در حالت نشسته یا ایستاده پستان ها را بررسی نمایید. در صورت تمایل می توانید این بررسی ها را در حمام یا زیر دوش انجام دهید.

مشاهده تومور در بافت سینه

اگر در هنگام برسی پستان به توده ای بر خوردید نگران نباشید. برخی از توده های پستان خوش خیم بوده و مشکلی ایجاد نمی کند.

تشخیص قطعی

پس مشاهده توده مشکوک یا هر گونه تغییر لازم است به متخصص پستان مناسب و کاربلدی مراجعه نمایید.. وی پس ار بررسی ابتدا انجام تصویر برداری و آزمایشات بیشتری را تجویز می کند. و سپس با ببرسی نتایج نظر قطعی درباره بیماری داده و در درمان را  آغاز می کند. MRI , MBI با انجام خود آزمایی و غربالگری های در خانه می توانید به مرور زمان آشنایی بیشتری با بدن خود داشته  باشید و تغییرات بدن را سریع تر مشاهده کنید. در صورت مشاهده هر گونه تغییر یا توده به جراح خود اطلاع دهید.

 • جنس
 • بالا رفتن سن
 • سن منارک کمتر از 12 سال
 • نولی پاریته یا اولین بارداری بعد از 30 سالگی
 • یائسگی دیرهنگام
 • تعداد بستگان درجه ی یک مبتلا به سرطان پستان و سن آنها در زمان تشخیص بیماری
 • سابقه ی فامیلی سرطان پستان در افراد مذکر خانواده
 • بیماری های ارثی
 • سایر بدخیمی ها ( تخمدان ، کولون ، پروستات )
 • پاتولوژی بیوپسی قبلی پستان نشانگر کارسینوم درجای آتیپیک یا لبولر یا داکتال
 • درمان جایگزینی هورمونی
 • مصرف الکل
 • اکتساب وزن پس از یائسگی
 • سابقه ی شخصی ابتلا به سرطان پستان

معاینه فیزیکی

تومورهای پستان بخصوص انواع سرطانی ، معمولاً فاقد علامت هستند و تنها با معاینه فیزیکی یا در ماموگرافی غربالگری کشف می شوند .پستان طی سیکل قاعدگی دچار تغییرات مختصری می شود.

در بیشتر زنان ، پیش از قاعدگی افزایش بی خطر ندولاریته و پر خونی خفیف پستان بروز می نماید .ندرتاً این خصوصیات می توانند یک ضایعه ی زمینه ای را مخفی کرده و معاینه را دشوار سازد.

مشاهده

مشاهده درابتدا در حالی که بیمار راحت نشسته و دست ها در دو طرف بدن قرار دارند صورت می گیرد .پستانها باید از نظر تقارن ، حدود و ظاهر پوست با یک دیگر مقایسه شوند.ادم یا اریتم به آسانی شناسایی می شوند .فرورفتگی پوست یا رتراکسیون نیپل با بالا بردن بازوها به بالای سر و سپس فشردن دستها بر روی ران مشخص می گردد.

لمس

در حالت نشسته باید هر یک از پستان ها به روش صحیح لمس شوند .برخی ، لمس پستان را در امتداد نوارهای طولی توصیه می کنند اما تکنیک دقیق لمس احتمالاً به اندازه ی کامل بودن لمس تمام پستان اهمیت ندارد.

یک روش موثر لمس پستان در حلقه های متحدالمرکزی است که به سمت محیط پستان گسترش می یابد .ناحیه زیر بغل و بالای ترقوه باید از نظر وجود گره های لنفاوی بزرگ شونده ، لمس شوند .کل زیر بغل ، ربع فوقانی خارجی پستان و استطاله ی زیربغلی Spence نیز باید از نظر وجود توده لمس شوند.

ویژگی های عمده ای که باید در لمس پستان شناسایی شوند شامل دما ، بافت و ضخامت پوست ، تندرنس منتشر یا کانونی ، ندولاریته ، دانسیته ، عدم تقارن ، توده های بارز و خروج ترشح از نیپل می باشند.

علائم سرطان پستان

 • به صورت توده ای سفت و غیر حساس با حاشیه ای نامنظم بروز می کند
 • به طور مشخص با ندولاریته ی اطراف خود تفاوت دارد
 • ممکن است به پوست یا فاشیای زیر خود ثابت شده باشد
 • معمولاً یک طرفه است

خود آزمایی پستان

در مورد توصیه به انجام خودآزمایی پستان اختلاف نظر وجود دارد مشخص نشده است که انجام خود آزمایی پستان می تواند میزان بقای مبتلایان به سرطان پستان را بهبود ببخشد.

خود آزمایی پستان میزان آگاهی از سلامت پستان را افزایش می دهد و به کشف زود هنگام سرطان کمک می کند .اکثر سرطان های پستان توسط خود بیمار (48 درصد) و متعاقب آن با تصویر برداری از پستان( 41 درصد) کشف می شوند و تنها 11 درصد در بررسی کلینیکی توسط پزشک شناسایی می شوند.

به طور کلی محیط پستان باید به جای روش حلقه های متحدالمرکز یا روش شعاعی ترجیحاً با حرکات بالا و پایین موسوم به روش نوارهای عمودی ، مورد لمس قرار گیرد.بهتر است همه ی زنان پستان خود را هر ماه در یک زمان مشابه معاینه کنند .زنان در سنین پیش از منوپوز باید ماهانه پستان های خود را 10-7 روز بعد از شروع خونریزی قاعدگی معاینه کنند .درزنان یائسه ، انتخاب یک تاریخ خاص روش مفیدی برای به خاطر آوردن زمان انجام ماهانه ی خود آزمایی پستان می باشد.

در انتها می توانید سوالات خود را درباذره انواع روز های درمانی و زیبایی از دکتر مریم شریفی متخصص پستان در بخش نظرات سایت بپرسید.

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه