سرطان پستان

سرطان پستان

سرطان پستان شایع ترین سرطانی است که خانم ها را در سراسر جهان به آن  مبتلا می کند و 16٪ سرطان ها را تشکیل می دهد.

علی رغم پیشرفت های بزرگی که در تشخیص زودهنگام و درمان این بیماری وجود دارد، شیوع هنوز هم نسبتا زیاد است. تشخیص سرطان سینه قبلا به صورت ماستکتومی بوده است، امروزه تشخیص و درمان، تعداد مرگ و میر ناشی از بیماری را کاهش می دهد و Mastectomy  تنها در موارد نادر انجام می شود.

سرطان پستان، نوعی تومور بدخیم می باشد که با رشد غیرطبیعی سلول هایی است که مجرای شیر یا لبه های پستان را پوشش می دهد و معمولا در کانال های شیر ایجاد می شود که به آن سرطان لوبول ها نیز گفته  می شود.

چه عواملی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شوند؟

جنسیت

سرطان پستان، بر خانم ها بیشتر از آقایان تاثیر می گذارد.

سن

خطر ابتلا به سرطان پستان در افراد سالخورده ، و به خصوص  50 ساله بیشتر رخ می دهد.

سابقه خانوادگی

سرطان پستان زمانی رخ می دهد، که بیمار از آن عارضه رنج می برد و به بیماری های خوش خیم پستان مانند عفونت پستان کیستیک یا دیابت، نیز مبتلا باشد.

ژنتیک

در صورت وجود بیماری در خانواده، خطر سرطان و عفونت افزایش می یابد.

قاعدگی اولیه

افزایش استروژن بر روی بافت پستان تاثیر منفی می گذارد، بنابراین خطر ابتلا به سرطان در دخترانی که قاعدگی  قبل از سن دوازده سالگی داشته اند، افزایش می یابد.

تاخیر در زایمان

زایمان از ابتلا به سرطان پیشگیری می کند. میزان بارداری پایین تر، خطر ابتلا به سرطان پستان بالاتر می شود.

هورمون درمانی

داروهای هورمونی برای بیش از 10 سال، بر سلول های بدن و سیستم بدن، به ویژه در خانم هایی که استروژن و قرص مصرف می کنند، تاثیر می گذارد.

اشعه ماوراء بنفش

قرار گرفتن در معرض اشعه، به ویژه در ناحیه قفسه سینه، بر روی سلول ها تأثیر منفی گذاشته ، و باعث تولید سلول های سرطانی می شود.

شیوه زندگی غلط

عدم تحرک و یا نشستن های طولانی مدت، از دیگر علل ابتلا به سرطان سینه است.

عادات بد

چاقی و اضافه وزن، سیگار کشیدن، مصرف مشروبات الکلی، چربی بالا در رژیم غذایی و کمبود ید، نیز ممکن است در سرطان سینه، نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید
شیمی درمانی سرطان سینه

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص

مواد شیمیایی خاص  مانند: حلال های آلی، تعدادی از حشره کش ها، بیفنیل های پلی کربنات و هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای، نیز از علل ابتلا به سرطان سینه هستند.

منبع: https://www.enabbaladi.net

برخی دیگر از خدمات دکتر مریم شریفی 

جراحی سینه

سرطان سینه 

جراحی سرطان پستان

جراحی سرطان سینه

تزریق بوتاکس

لیفت سینه

پروتز سینه

متخصص جراح پستان، سرطان و زیبایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه
تماس با پزشک