دکتر مریم شریفی
علت درد پستان

علت درد پستان

درد پستان  یک درد خیلی رایج در میان زنان در تمامی گروه های سنین است به خصوص زنانی که هنوز به طور منظم دوره قاعدگی را دارند و این بخاطر این هست که سینه عضو بسیار فعالی هست و نسبت به خیلی از تغییرات بدن حساس است. همچنین سینه نسبت به تاثیرات چیزهای که از محیط بیرون به محیط درونی خودتان دریافت می کنید حساس می باشد و به طور مثال نسبت به اینکه چی می نوشید و چی می خورید و کجا دارید نفس می کشید و داروهای که مصرف می کنید حساسیت نشان می دهد.

همچنین ممکن است حسن احساس درد در سینه ها، نیز سنگینی در یک و یا هر دو پستان حس شود که اغلب نیمه خارجی سینه ها به این حس دچار می شود.

علت درد پستان

شدت درد هایی که توسط خانم ها و در پستان ها حس می شود، متفاوت است و این تفاوت دارای دلایل مختلفی است. همچنین ممکن است خانمی به این نوع درد دچار شده و به هیچ بیماری نیز مبتلا نبوده است. برعکس این قضیه نیز وجود دارد. زیرا ممکن است فرد به درد پستان مبتلا بوده و این درد ها سبب شود تا در فعالیت و زندگی روزمره دچار اختلال شود. به این افراد توصیه می شود تا برای کاهش ابتلا به سرطان سینه به متخصص زنان و سپس به متخصص پستان مراجعه نمایند تا روش های تشخیصی مختلف را برای پیدا کردن علت این درد ها انجام شود.

برخی از خانم ها به دلیل آن که تصور می کنند که به سرطان پستان مبتلا شده اند، خیلی ترس داشته و کمتر به متخصص مراجعه می نمایند با این که لازم است متذکر شد که 75 % موارد درد های پستان بدون دارو و درمان خاصی بر طرف خواهد شد.

بنابراین احساس ناراحتی در ناحیه سینه، درد کشیدن و یا تیر کشیدن در این ناحیه و هر واژه ای دیگر که خانم ها از آن استفاده می کنند در اکثر مواقع فقط موجب کلافه بودن و ناراحتی هست و هیچ چیز بد و جدی نیست.

درد سینه معمولا به تغییرات به وجود آمده در محیط داخلی بافت سینه مربوط می شود و درد سینه را معمولا به نشانه ای از سرطان سینه در نظر نمی گیرند اما این موضوع صحت دارد گاهی اوقات سرطان سینه موجب درد در ناحیه سینه شود و اگر درد داشتید و این درد در زمان طولانی ادامه داشت و یا بدتر شد، همچنین شما قبلا هم سرطان سینه  داشته اید به پزشک متخصص سرطان سینه خود مراجعه نمایید و اگر اولین بارتان هست به یک متخصص زنان مراجعه نمایید.

مشاهده اینستاگرام دکتر شریفی

انواع درد پستان

درد هایی که در پستان احساس می کنیم معمولا می تواند دوشکل خود ار نشان دهد:

نوعی از درد های پستان که به دلیل تغییرات هورمونی در هنگام قاعدگی و زمان های اطراف آن ایجاد می شود. این درد ها که معمولا شدید نیستند در مواقع پیش از عادت ماهیانه احساس می شوند. در بیشتر موارد با شروع قاعدگی این درد ها فروکش میکنند. درد و اخساس سنگینی پستان ها در این موارد طبیعی است و با متعادل شدن هورمون ها کاهش میابند. درد های دوران قاعدگی غالبا نیمه خارجی پستان را تحت تاثیر قرار میدهد. در مواقع اختلالات قاعدگی نیز  این درد ها حس میشود.

نوع دیگری از درد ها ک در پستان حس می شود ماهیت نقطه ای و متمرکز هستند. این دردها را با عنوان درد های سوزشی یا خنجری نیز می شناسند. در موارد نادری این درد ها ناشی از تغییرات هورمون ها هستند. دیگر علل این نوع درد از پستان می تواند یکی زا موارد زیر باشد:

 • کیست پستان
 • توده های خوش خیم یا بدخیم پستان
 • درد های استخوانی یا عضلات که به این نواحی منتشر می شود.
 • درد قلبی
 • درد ستون فقرات و نواحی اطراف آن
 • ضربه به پستان
درد و عفونت بعد از جراحی پروتز سینه

همانطور در این لیست کوتاه هم مشاهده کردید در بیشتر موارد در واقع منشاء درد یا مشکل عضو دیگری است . برای مثال دردقلب یا درد در ستون فقرات که در قسمت های اطراف منتشر شده و شما منشاء درد را اشتباه میگیرید. اما احتمال وجود بیماری های سخت و ناخوشایند در این مطلب همان موضوع نگران کننده است. برای آن که دلیل دردهای شما مشخص شود. لازم است. تا به متخصص پستان خوبی مراجعه کنید تا معاینات و آزمایش های لازم را انجام دهد.

بعد از برسی های بیشتر و تصویر برداری می توان به علت صحیح این درد ها پی برد و برای درمان آن اقدام کرد. مامو گرافی و سونو گرافی دو مورد از رایج ترین روش ای تصویر برداری است که اغلب در این موارد تجویز می شود و پزشک با برسی نتیجه آن می تواند تشخیص درستی درباره بیماری یا سلامت فرد داد. علاوه بر روش های تصویر برداری گفته شده با کمک بیپسی نیز می توان به تشخیص بیماری های پستان پی برد.

بیپوسی نوعی روش نمونه برداری یا بافت برداری است که در آن با کمک تجهیزات کوچکی از بافت های مشکوک به سرطان یا توده های مشکوک نمونه برداری می شود و توسط پاتولوژی امکان وجود بیماری بررسی می شود.

علل درد پستان خانم ها

پستان ها یکی از حساس ترین بخش بدن هستند و نوک پستان حساس ترین قسمت پستان هستند و درد در نوک پستان ها می تواند عوامل گوناگونی داشته باشد. پستان ها به راحتی تحت تاثیر عوامل محیطی مختلفی قرار می گیرند.

علت درد نوک سینه در زنان

 • لباس پوشیدن

یکی از علت های درد نوک پستان، سوتین های نامناسب است و اگر لباس قدیمی می پوشید دقت کنید چیزی نوک پستان را نساید و اگر سوتین جدید می پوشید سعی کنید یکی از لباس های قدیمی را بپوشید تا سبب درد نشود.

 • مواد شیمیایی

یکی از عوامل ایجاد درد در ناحیه نوک سینه تغییر پودرشستشویی لباس هست که ممکن هست بدن به یکی از این مواد حساسیت داشته باشد. همچنین شنا کردن در استخر غنی از کلر سبب ایجاد درد و خشکی در این ناحیه می شود.

 • شیردهی

گازهای نوزاد در هنگام شیردهی سبب درد این قسمت می شود و مک زدن نوک پستان موجب ترک خوردگی و تورم نیز می شود.

 • زخم

نوک پستان به راحتی زخم می شود تلاش کنید از آن ها مراقبت کنیدو از کرم های مرطوب کننده استفاده کنید.

 • دلایل داخلی نوسانات هورمون ها، ورم پستان، کاندید یازیس، اگزما

اگر ورم پستان به خاطر شیردهی نیست حتما به متخصص مراجعه نمایید. کاندیدیازیس عفونت نوک پستان است که با کرم های ضد قارچ قابل درمان است. در اگزما ممکن هست یکی از سینه ها و یا هر دو قرمز شوند و ترشحاتی داشته باشند، که با کرم های هیدروکورتیزون این مشکل برطرف می شود. تغییرات هورمون های زنانه و نزدیک شدن به دوره عادت ماهانه موجب درد در این ناحیه از بدن می شود.

در انتها می توانید سوالات خود را درباره انواع درد های پستان و درمان این دردها و بیماری های پستان از دکتر مریم شریفی متخصص جراحی پستان در بخش نظرات سایت بپرسید. و یا برای مشاهده نمونه کار ها به پیج اینستاگرام دکتر شریفی مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط
14 پاسخ
 1. دختری ۱۸ ساله ام نزدیک به چند ساله ک از هردوی سینه هام ترشح یا دونه های ریز سفید بیرون میاد به مقدار کم علتش چی میتونه باشه؟

 2. سلام من گهگاهی دچار تیر کشیدن از ناحیه سینه میشوم و یک لحظه درد میگیره و رها میشه 40 سال سن دارم بیشتر داخلش و گاهی نوک ممنون میشم به من جواب بدید

 3. سلام ،من جدیداً دچار بیقراری و سنگینی و گز گز در قسمت زیر هاله پستانم میشوم و کمی هم درد ،چند ماه پیش به مدت یک هفته دچار این مشکل شدم بعد خوب شدم و دوباره به مدت یک هفته میشه که دوباره این حالت به سراغم اومده

 4. سلام خسته نباشید
  من ۱۳ سال و نیم سن دارم و ۲ ساله که پریود میشم و الان حدود ۱۵ روزه که سینه سمت چپم درد کمی رو احساس میکنه البته این درد ۲۴ ساعته نیست فقط روزی چند بار مثلا ۲ یا ۳ دقیقه خیلی کم درد میگیره بعد دردش قطع میشه لطفا جواب بدید ممنون میشم

 5. سلام من ۱۳ سال و نیم سن دارم و ۲ ساله که پریود میشم و الان نزدیک ۱۵ روز هست که سینه سمت چپم گاهی درد خیلی کمی رو حس میکنه و این درد بعد ۱ یا ۲ دقیقه قطع میشه این اتفاق روزی ۴ یا ۵ بار برام اتفاق میفته البته دردش خیلی کمه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *