تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس ماده سمی به نام کلستریدیوم بوتولینوم است که برای درمان و زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد. در تزریق بوتاکس برای استفاده دارویی اثرات سمی آن را از بین می برند و کاملا غلیظ و ضعیف استفاده می شود.

از جمله کاربرد های بوتاکس جوانسازی صورت است. که با تزریق بوتاکس عضلاتی که بر اثر انقباض تغیر حالت داده اند به فرم اولیه خود بر می گردند. موادی که در تزریق بوتاکس مورد استفاده قرار می گیرند، از دریافت سیگنال های شیمیایی که باعث انقباض بیش از حد عضله و ایجاد چین و چروک و خطوط در صورت می شود، جلوگیری می کند. میزان تزریق بوتاکس باید زیر نظر متخصص و براساس نظر آن باشد.

موارد استفاده از بوتاکس

درمان  میگرن با بوتاکس

رفع چروک های اطراف چشم و ابرو

رفع چروک های پیشانی و گردن

رفع چروک و خطوط ایجاد شده دور لب ها و دهان

و درمان تعرق کف دست و پا و زیر بغل

همانطور که گفته شد بوتاکس یک سم است و اگر به درستی و .به اندازه تزریق نشود می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند .استفاده از بوتاکس برای رفع چین و چروک پیشانی تائید شده است ولی باید آن را نزد پزشک ماهر و دقیق انجام دهید . اگر میزان تزریق  به پیشانی بیش از حد باشد می تواند سبب شل شدن ماهیچه های پیشانی و افتادگی در آن ها شود. میزان دقیق بوتاکس مورد نیاز برای باز کردن کامل چروک ها به تشخیص پزشک است اما معمولا میزان سم مورد نیاز برای مردان چند واحد بیشتر از زنان است .چراکه ماهیچه های مردان سخت تر و قدرتمند تر است. یادآوری می کنم میزان مهارت پزشک در تزیرق بوتاکس بسیار اهمیت دارد و تفاوت را می توان در نتیجه حاصل از تزریق به خوبی مشاهده کرد.

برخی از چروک های ایجاد شده در صورت می توانند ناشی از حرکات و واکنش های صورت ایجاد شوند . مانند خطوط گوشه های لب که از لبخند ایجاد می شوند.به مرور زمان و با تکرار این خطوط ، با ازبین رفتن میزان کلاژن پوست و خاصیت ارتجاعی آن این خطوط ماندگار می شوند . برای رفع خطوط این چنینی تزریق ژل یا فیلر به جای تزریق  بوتاکس توصیه می شود. برخی نیز استفاده ترکیبی از هر هردو روش را ترجیح می دهند. که این امر نیز با مشورت پزشک باید انجام شود.

تزریق بوتاکس برای کاهش تعرق

تعرق کف دست و پا مشکلی است که بسیاری برای آن درمانی متصور نیستند. اما امروزه تزریق بوتاکس برای رفع این مسئله پیشنهاد میشود.در این روش درمانی با تزریق بوتاکس به غدد عرقی به صورت انتخابی از تعرق بیش از حد جلوگیری می شود. این روش درمانی در بیشتر موارد پاسخ گو است و باعث کاهش تعرق در قسمت های تزریق شده می شود .اما این روش درمانی نیز معایب خود را دارد. ممکن است تزریق  بوتاکس باعث کاهش جزئی قدرت عضلات کف دست شود. البته این یک روش درمانی است که باید توسط پزشک انجام شود و اگر قصد انجام این روش را دارید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرده و از انجام آن در آرایشگاه ها و یا به دست افراد غیر متخصص یا بی مهارت خودداری کنید. اثرات تزریق بوتاکس برای جلوگیری از تعریق می تواند تا 6 ماه ماندگار باشد و پس ازان باید دوباره تزریق انجام شود.

از بوتاکس می توان برای تزریق میگرن نیز استفاده کرد تا میزان سردرد در افرادی که بیش از دوبار در هفته به سردرد های میگرنی دچار می شوند را کاهش داد . البته توجه داشته باشید که این تزریق دیگر عمل زیبایی نیست و کاربرد درمانی دارد و حتما باید توسط پزشک متخصص مغز و اعصاب انجام شود.

علت تزریق بوتاکس

 • مانع حرکت کردن برخی از عضلات برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک بر روی صورت.
 • تزریق چربی به عضلاتی که باعث بالا رفتن خط ابرو می شود.
 • از بین رفتن خطوطی که در صورت دارای عمق زیادی است.

محل تزریق بوتاکس در بدن

 • بین ابرو ها و اطراف بینی برای از بین بردن چین هایی که به صورت عمودی ایجاد شده اند.
 • در اطراف چشم برای از بین بردم چروک در این قسمت ها
 • تزریق در پیشانی برای رفع چین و چروک در آن
 • تزریق در پلک برای رفع افتادگی های جزئی پلک
 • تزریق در بالای ابرو و قسمت پلک برای قرینه سازی در این ناحیه

برند های بوتاکس

معمولا برند های مختلفی از سم بوتاکس درمراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرند. بهترین این برند ها می توانند بوتاکس دیسپورت،بوتاکس زئومین ،بوتاکس نورونوکس و .. باشند. تاثیر تزریق بوتاکس می تواند تا 10 روز پس از تزریق آشکار شوند و بسته به برند مورد استفاده قرار گرفته بین 6 تا 9 ماه ماندگار باشد.

همچنین بوتاکس با کاهش حرکات ماهیچه ها به مرور زمان مانع ایجاد چروک های جدید می شود.

محدودیت های تزریق بوتاکس

برخی از افراد تصور می کنند که تمامی چین و چروک و خطوط صورت را می توان با تزریق بوتاکس از بین برد. این تصور اشتباه است. فقط می توان میزان عمق برخی از این خطوط را کم کرد. زیرا باید تزریق بوتاکس به صورت به میزانی باشد که در حرکت عضلات اختلالی ایجاد نکند.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

برای آن که بعد از تزریق  نتیجه مطلوبی را مشاهده کنید، اقدامات زیر را حتما انجام دهید.

 • 24 ساعت بعد از تزریق از مواد آرایشی، کرم های مرطوب و کرم های ضدآفتاب استفاده نکنید. فقط از کرم های تجویزی توسط متخصص استفاده کنید.
 • از انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید. فقط باید کمی تحرک داشته باشید تا به یبوست دچار نشوید.
 • 2 روز بعد از تزریق بوتاکس ورم و کبودی ها از یبن خواهد رفت.
 • از مصرف غذاهای شور اجتناب کنید. زیرا ورم و کبودی را افزایش می دهد.
 • از ماساژ و دست زدن به محل تزریق اجتناب کنید.
 • از قرار گیری در زیر نور آفتاب به مدت 3 روز بعد از تزریق اجتناب کنید.
 • به مدت 3 روز از کمپرس یخ در محل تزریق استفاده کنید تا ورم و کبودی کاهش یابد.

 برخی دیگر از خدمات دکتر مریم شریفی 

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه