سرطان بدخیم پستان

سرطان بدخیم پستان

یکی از نگرانی خانم ها در رابطه با پستان در رابطه با بیماری بدخیم پستان می باشد. کانسر یا بیماری های بدخیم پستان در جامعه امروزی بسیار شایع می باشد حتی سن ابتلا به این بیماری نسبت به گزارش هایی که در کتاب ها آمده بسیار پایین تر آمده. در جامعه ایرانی ابتلا به کنسر ها در سن نوجوانی هم مشاهده شده است. بنابراین باید در مراقبت های تشخیصی و پیشگیری کننده بیشتر تمرکز و انجام شود.

جهت تماس با دکتر مریم شریفی می توانید با شماره ی زیر تماس حاصل کنید .

راه های ارتباطی

شماره تماس 22784592

بسیاری از علائم سرطان پستان، لمس توده در آن می باشد. دردها دلیل اصلی وجود سرطان نیستند،  باعث ایجاد توده نمی شوند و یا نشان دهنده وجود سرطان نیستند. بنابراین هر خانمی از سن بلوغ به بعد باید ماهیانه معاینات پستان خود را انجام دهد و به محض برخورد با هرگونه مورد مشکوک برای بررسی های بیشتر به پزشک مراجعه کند.

یکی از مواردی که باعث می شود تا بیمار برای خارج کردن توده های جراحی شود این است که این توده ها پیش سرطانی تشخیص داده شوند به این دلیل که یک سری تغییرات در توده های خوش خیم ایجاد می شود که در آینده احتمال بدخیم شدن آنها مطرح می باشد و باید از سینه ها خارج گردد.

سرطان بدخیم پستان
سرطان بدخیم پستان

سرطان چیست؟

توده های پستانی که قدرت دست اندازی به قسمت های دیگر بدن را دارند سرطان نام دارند. سرطان به معنای تومور بدخیم می باشد . این توده اگر درمان نشود قدرت این را دارد که به بخش های دیگر بدن دست اندازی کند. خوش خیم یا بدخیم بودن لفظی است که برای رفتار توده به کار می رود.

اگر توده ای در سینه وجود دارد و تغییری در طی سال نداشته و مشکلی برای بیمار ایجاد نکرده دلیل بر بدخیم نبودن یا توده سرطانی نبودن آن نمی باشد یا توده خوش خیمی نیست که قدرت متمایز شدن به بدخیمی داشته باشد و در این مورد بیمار باید تشخیص را به پزشک واگذار کند.

تشخیص توده های بدخیم سرطانی پستان

  • بیمار باید یک خودآزمایی بر روی سینه و عمق زیربغل خود به صورت خوابیده یا ایستاده برای تشخیص هرگونه سفتی و وجود توده در سینه را انجام دهد.
  • قسمتی از سینه به صورت پوست پرتغالی، قرمز رنگ یا سفتی مشاهده می شود و علائمی شبیه به آبسه یا عفونت های پوستی دارد.
  • ایجاد حسیاسیت در نوک پستان، پوست پوست شدن و تغییرات پوستی نوک پستان
  • دقت در رنگ ترشح هایی که از نوک پستان خارج می شوند.
  • مشاهده قرینگی پستان اگر بخشی از سینه فرو رفته باشد ممکن است توده ای در عمق سینه باشد که بخشی از سینه را به طرف داخل کشیده باشد یا برجستگی های غیرعادی دارد .
  • نوک پستان فرو رفته یا به سمتی متمایل شده است که نشان از وجود توده در آن ناحیه می باشد .

عوامل موثر در ایجاد سرطان پستان بدخیم

تغییرات ژنتیکی که ممکن است این تغییرات ژنتیکی، وراثتی یا تغییرات ژنتیکی باشد که در طول زمان به دلایل محیطی یا تغییرات خود بدن در ژنتیک سلول ها ایجاد می شود .

 

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه