هر آنچه از جراحی تخلیه سینه یا ماستکتومی باید بدانید

در صورتی که جراح سینه، بیماری سینه شما را سرطان پستان یا سینه تشخیص دهد، ممکن است برای درمان  سرطان سینه توصیه شود تا جراحی انجام شود. به جراحی سینه یا پستان، ماستکتومی می گویند. این جراحی توسط جراح عمومی انجام می شود. جراحی پستان یا سینه یک روش درمانی موضعی برای سرطان سینه است. همچنین از ماستکتومی برای پیشگیری سرطان سینه در افرادی که مستعد سرطان سینه هستند (چه خانم، چه آقا) استفاده می شود.

دکتر مریم شریفی به عنوان جراح عمومی به تشخیص و درمان سرطان سینه یا سرطان پستان می پردازد. برای درمان سرطان پستان راه های زیادی است که در ادامه به شرح هر کدام می پردازیم

در جراحی تخلیه سینه، یکی از سینه ها و یا هر دو تخلیه می شوند، که این روش جهت درمان سرطان سینه انجام می شود. میزان تخلیه سینه به میزان گسترش تومور و درگیری بافت های اطراف سینه بستگی دارد. در صورت انتشار بیماری، ممکن است در برخی مواقع به صورت همزمان قسمتی از غدد لنفاوی و قسمتی از عضلات سینه نیز برداشته شوند.

نحوه انجام ماستکتومی

در روش های سنتی جراحی سرطان پستان یا ماستکتومی، تمام بافت سینه با پوست و قسمت هاله ی قهوه ای رنگ نوک سینه برداشته می شد که این جراحی تاثیرات مخربی بر روحیه فرد داشت.در جراحی های نوین ماستکتومی به اندازه، موقعیت تومور ، نوع تومور و میزان و امکان پیشرفت تومور توجه می شود. شاید در این جراحی نیاز باشد مقداری از بافت اطراف سینه را برداشت. این جراحی تحت بیهوشی کامل انجام می شود.برای انجام جراحی ماستکتومی روش های مخلفی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم.

ماستکتومی رادیکال اصلاح شده

در این نوع از جراحی سینه،قسمتی از بافت سینه، هاله قهوه ای یا صورتی رنگ نوک سینه، قسمتی از سینه که تحت تاثیر سرطان قرار گرفته، بخشی از غدد لنفاوی زیر بغل و یا  قسمت کمی از ماهیچه زیر سینه برداشته می شود.

جراحی ماستکتومی رادیکال

در جراحی ماستکتومی تمامی بافت ها و ماهیچه های مربوط به سینه از جمله بافت سینه، هاله نوک سینه، پوست سینه، ماهیچه های روی قفسه سینه، تمام غدد لنفاوی زیربغل برداشته می شود. این جراحی به ندرت انجام می شود.

ماستکتومی با حفظ پوست

 در این جراحی با توجه به نوع تومور و شکل پستان و بررسی های جراح عمومی می توان پوست را نگه داشت و فقط هاله نوک سینه و اطراف آن برداشته شود.

ماستکتومی با حفظ نوک پستان (یا ماستکتومی زیرجلدی)

این جراحی زمانی استفاده می شود که لازم به برداشتن نوک سینه و اطراف آن نباشد. تشخیص برای انجام جراحی سینه به این روش بر عهده جراح عمومی می باشد. از جمله مزایای این روش بازسازی هر چه راحتتر ظاهر سینه است.

هدف از جراحی تخلیه سینه 

هدف از انجام این عمل از بین بردن تومور سرطانی و خارج کردن توده است خواه خوش خیم باشد خواه بدخیم. همچنین هدف از انجام این عمل حفظ بافت سینه تا حد امکان می باشد، چرا که در این روش فقط توده خارج می شود و سعی می شود بافت سالم پستان همچنان دست نخورده باقی بماند. البته شایان ذکر است که شرط انجام این عمل، پیشرفته نبودن و انتقال نیافتن سرطان به سایر مناطق می باشد. در صورت درگیری تمام نقاط سینه، در طی جراحی کل پستان باید برداشته شود.

در گذشته در صورت تشخیص قطعی سرطان سینه، تمام سینه برداشته می شد. که این روش باعث می شد که زن آسیب های روحی و روانی شدید و جبران ناپذیری ببیند. اما در روش تخلیه جزئی پستان، بیمار بسیار راحت تر می تواند با بیماری اش کنار بیاید و آن را بپذیرد. در حقیقت تخلیه پستان به دو روش انجام می گیرد: تخلیه کامل پستان (برداشتن کل سینه) و تخلیه تومور سرطانی (برداشتن قسمتی از سینه)

جراحی ماسکتومی

احتمال بازگشت توده سرطانی سینه پس از انجام تخلیه سینه وجود دارد، لذا توصیه می شود بیمارانی که عمل جراحی تخلیه پستان انجام داده اند، حتما باید تحت درمان رادیوتراپی قرار گیرند. همچنین توصیه می شود زنانی که عمل تخلیه سینه انجام داده اند، حداقل به مدت 4 سال بطور مرتب به جراح سینه  مراجعه کنند.

ممکن است لازم باشد پس از انجام جراحی تخلیه سینه (هر دو نوع) بیمار از شیمی درمانی و یا رادیوتراپی بصورت همزمان استفاده نماید، این روش احتمال عود بیماری را به میزان بسیار زیادی کاهش می دهد. بدیهی است که شیمی درمانی و رادیوتراپی مشکلات فراوانی برای بیمار ایجاد می کند. اما این روش ها، روش های مناسبی برای جلوگیری از پیشروی و انتقال سرطان به اندام های دیگر (قبل از انجام عمل و برداشتن بافت سینه) از جمله ریه و مغز و…. و جلوگیری از عود مجدد سرطان سینه می باشند.

چرا ماستکتومی انجام می شود؟

جراحی ماستکتومی برای درمان انواع سرطان ها مورد استفاده قرار میگیرد. زنانی که تحن جراحی ماستکتومی قرار گرفته اند می توانند پس از جراحی تحت جراحی پروتز سینه ظاهر زیبا ترین را ایجاد نمایند و دوباره اعتماد به نفس خود را به دست آورند. انجام جراحی ماستکتومی در سرطان های زیر متداول است.

جراحی-ماستکتومی-1
  • سرطان های سینه با بازگت موضعی
  • پاژه پستان
  • سرطان سینه درجه 1 و 2
  • پس از شمیمی درمانی ( در صورت پیشرفت بیماری و عدم بازخورد درمان ها دیگر )
  • سرطان سینه التهابی

ماستکتومی و پیشگیری از سرطان

در افرادی که سابه خانوادگی و ژن های مربوط به سرطان پستان را دارند ممکن است جراح انجام جراحی تخلیه سینه را برای پیشگیری از ابتلا توصیه نماید. این جراحی زمانی انجام می شود که ریسک بالای یاز احتمال ابتلا وجود داشته باشد و فرد بخواهد از ابتدا مانع رشد سلول های سرطانی پستان شود.

عوارض جراحی ماستکتومی

هر جراحی که در بدن انسان انجام می شود می تواند عوارضی برای فرد داشته باشد. جراحی تخلیه سینه نیز از این قاعده مستثنی نیست. اما با انجام صحیح مراقبت ها پس از جراحی می توان مانع بسیاری از عوارض پس از جراحی شد.

عفونت زخم و عفونت محل جراحی یکی از عوارضی است که می تواند در جراحی خای مختلف رخ دهد و اما جراحی ماستکتومی ریسک کمی از این نظر دارد اما احتمال آن صفر نیست و در افرادی که به بیماری های زمینه ای همچون دیابت مبتلا هستند احتمال بروز بیشتری دارد. در این موارد جراح معمولا آنتی بیوتیک تجویز می کند تا از بروز عفونت پیشگیری کند.

از دیگر عوارض احتمالی این جراحی باقی ماندن رد اسکار و زخم بعد از جراحی است که جراح با تجویز کرم های ضد اسکار معمولا مانع آن می شود. این کرم ها و دارو ها را به درستی و مرتب استفاده نمایید تا از باقی ماندن رد بخیه ها روی پوست خود جلوگیری نمایید.

بعد از چنین جراحی هایی درد و بی حسی در سمت جراحی شده ، بازو ، شانه و کتف طبیعی است و نیاز به نگرانی ندارد. بی حسی بازو و کتف ممکن است تا مدتی ادامه یابد و درنهایت بهبود یابد. برای بهبود خشکی بازو و کتف می توانید با مشورت جراحی مدتی پس از جراحی نرمش کنید.

از دیگر عوارضی که لازم است مراقبت آن باشید لنف ادم است که در آن مایعات بدن در قسمت میان بافتی تجمع میابد و باعث تورم در ناحیه بازو و یک دست می شود. عدم بروز عفونت پس از جراحی می تواند مانع بروز ادم شود. همچنین تکنیک جراحی و میزان پیشرفت بیماری نیز در این زمینه موثر است.

در انتهای مقاله می توانید سوالات خود را درباره انواع روش های درمانی و زیبایی پستان از دکتر مریم شریفی جراح و متخصص پستان در بخش نظرات سایت بپرسید

https://www.doctor-firas.com

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه