بهترین متخصص سرطان پستان

یکی از بیماری های شایع در بین خانم ها سرطان سینه (Breast Cancer) است. عمدتا سرطان پستان بیشتر در افرادی رخ می دهد که سن آن ها بالای 50 سال است. اما به این معنا نیست که خانم های با سن کمتر به این بیماری مبتلا نمی شوند، بلکه در افراد جوان تر نیز احتمال سرطان سینه وجود دارد. خوشبختانه اگر این سرطان زود تشخیص داده شود و برای درمان آن به بهترین متخصص سرطان پستان مراجعه شود، می توان اقداماتی برای درمان آن انجام داد. اما بهترین دکتر برای درمان سرطان پستان چه کسی است؟ چه راه های درمانی برای سرطان پستان وجود دارد؟

اینفواگرافیک علل سرطان سینه

طبق مشاهدات و مطالعات انجام شده احتمال ابتلای هر خانم به سرطان پستان 1 به 8 است. یعنی به ازای هر 8 خانم، یک نفر از آن ها مبتلا خواهد شد.

اگر سرطان پستان قبل از آن که وارد مرحله پیشرفته شود، به موقع تشخیص داده شود، به احتمال زیاد قابل درمان خواهد بود. بنابراین، مهم است که خانم ها در فاصله های زمانی معین توسط پزشک معاینه شوند و در صورت ایجاد هرگونه تغییر در بافت پستان، آن را با پزشک معالج در میان بگذارند تا بررسی دقیق روی آن صورت گیرد.

مشاهدات نشان داده است که به میزان خیلی کم احتمال ابتلای مردان به سرطان پستان نیز وجود دارد.

علائم سرطان پستان چیست؟

سرطان سینه علائم مختلفی دارد از جمله:

 • یکی از مشخص ترین علائم این بیماری احساس توده تقریبا سفت در بافت سینه توسط خود شخص است. در صورت مشاهده چنین بافتی توسط بهترین متخصص پستان معاینه شود. اغلب چنین توده هایی جزو موارد جدی نیستند اما برای اطمینان به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • اگر در یکی از سینه های خود متوجه تغییر اندازه در آن ها شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.
 • بیرون آمدن ترشحات شیری رنگ و یا مخلوط آن با خون جز موارد جدی جهت بررسی سینه می باشد.
 • ممکن است غدد لنفاوی موجود در زیر بغل به هر دلیلی متورم شوند که نوعی هشدار برای بررسی بافت سینه است.
 • ممکن است در نوک یکی یا هر دو سینه تغییراتی مانند تو رفتگی ایجاد شود.
 • بیرون آمدن جوش هایی از نوک سینه یا نواحی اطراف آن
 • علائم التهابی سرطان پستان
 • یک نوع نادر از سرطان پستان به نام سرطان پستان التهابی است که می تواند علائم متفاوتی نسبت به انواع دیگر داشته باشد.
 • ممکن است تمام سینه شما قرمز و ملتهب به نظر برسد و احساس درد کنید. سینه ممکن است احساس سفتی کند و پوست مانند پوست پرتقال به نظر برسد.
 • بیماری پاژه پستان: این یک بیماری نادر پوستی است که گاهی نشانه وجود سرطان پستان است. علائم جوش های قرمز و پوسته پوسته شده روی نوک سینه و اطراف آن است. این می تواند خارش داشته باشد و کمی شبیه اگزما باشد. گاهی اوقات در ابتدا با اگزما اشتباه گرفته می شود.
علائم سرطان سینه

در صورت مشاهده علائم احتمالی سرطان یا تغییراتی که برای شما غیرمعمول است، با پزشک خود تماس بگیرید زیرا تشخیص به موقع سرطان موجب نجات جان افراد می شود.

علل ایجاد سرطان سینه

دلایل سرطان پستان به طور کامل شناخته نشده است، و دشوار است که بگوییم چرا یک زن ممکن است به سرطان پستان مبتلا شود و دیگری ممکن است به آن مبتلا نشود.

با این حال، عوامل خطر شناخته شده ای وجود دارد که احتمال ابتلا به سرطان پستان را تحت تأثیر قرار می دهد. بعضی از آن ها را نمی توانید برای آن ها کاری انجام دهید، اما بعضی دیگر از آن ها هستند که می توانید تغییر دهید.

سن

 این بیماری در زنان بالای 50 سال که دوران یائسگی را گذرانده اند، بیشتر دیده می شود. حدود 8 مورد از 10 مورد سرطان پستان در زنان بالای 50 سال اتفاق می افتد.

تمام خانم هایی که 50 تا 70 سال دارند باید هر 3 سال یک بار تحت عنوان برنامه غربالگری سینه NHS از نظر سرطان پستان غربال شوند.

زنان بالای 70 سال هنوز واجد شرایط غربالگری هستند و می توانند این کار را از طریق پزشک متخصص یا واحد غربالگری محلی خود انجام دهند.

سابقه خانوادگی

 اگر نزدیکان نزدیک به سرطان پستان یا سرطان تخمدان دارید، احتمال ابتلا به سرطان پستان بیشتر است.

با این حال، از آنجا که سرطان سینه شایع ترین سرطان در زنان است، ممکن است به طور تصادفی در بیش از یک عضو خانواده رخ دهد.

بیشتر موارد سرطان پستان در خانواده ها وجود ندارد، اما ژن های معروف به BRCA1 و BRCA2 می توانند خطر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان را افزایش دهند. این امکان وجود دارد که این ژن ها از والدین به فرزندشان منتقل شوند.

ژن های TP53 و CHEK2 نیز با افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در ارتباط هستند.

اگر در خانواده شما سرطان پستان یا تخمدان وجود دارد با پزشک صحبت کنید. آن ها ممکن است شما را برای آزمایش ژنتیکی NHS ارجاع دهند، که به شما می گوید یکی از ژن های خطر سرطان را به ارث برده اید یا خیر.

سرطان یا توده قبلی سینه

 اگر قبلا دچار سرطان پستان یا تغییرات اولیه سلول های غیر تهاجمی در مجاری پستان شده اید، احتمال ابتلا دوباره به آن در سینه دیگر یا در همان پستان بیشتر است.

توده خوش خیم پستان به معنای ابتلا به سرطان پستان نیست، اما انواع خاصی از توده های پستان ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کمی افزایش دهد.

برخی از تغییرات خوش خیم در بافت پستان شما، مانند سلول های رشد غیر طبیعی در مجاری (هیپرپلازی مجرای غیر معمول)، یا سلول های غیر طبیعی درون لوب های پستان (کارسینوم لوبولار درجا)، احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهد.

بافت متراکم پستان

سینه های شما از هزاران غده کوچک (لوبول) تولید شیر تشکیل شده است. این بافت غده ای غلظت بالاتری از سلول های پستان نسبت به سایر بافت های پستان دارد و باعث تراکم آن می شود.

زنان با بافت متراکم پستان ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه باشند زیرا سلول های بیشتری وجود دارد که می توانند سرطانی شوند.

بافت متراکم پستان همچنین می تواند اسکن پستان (ماموگرافی) را دشوار کند، زیرا دیدن توده ها یا نواحی از بافت غیر طبیعی دشوارتر است.

هورمون ها و داروهای هورمونی

 قرار گرفتن در معرض استروژن، درمان جایگزینی هورمون (HRT)، قرص های پیشگیری از بارداری.

عوامل سبک زندگی

اضافه وزن یا چاقی، مصرف الکل و مصرف غذاهای بی کیفیت و مضر از دیگر علل سرطان سینه هستند.

تابش – تشعشع

تشخیص سرطان سینه

ممکن است پس از غربالگری معمول پستان، مبتلا به سرطان پستان تشخیص داده شوید یا علائمی داشته باشید که پزشک شما در مورد آن مشاهده کرده اید. راه های تشخیص سرطان سینه عبارتند از:

معاینه پزشک

در صورت مشاهده علائم سرطان پستان، از قبیل وجود توده غیرمعمول در پستان یا تغییر شکل، احساس یا شکل پستان، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

پزشک شما را معاینه می کند. اگر آن ها فکر می کنند علائم شما نیاز به ارزیابی بیشتری دارند، شما را به یک کلینیک تخصصی سرطان پستان ارجاع می دهند.

آزمایشات در کلینیک سرطان پستان

اگر مشکوک به سرطان پستان هستید، یا به دلیل علائم شما یا اینکه ماموگرافی ناهنجاری را نشان داده است، برای آزمایشات بیشتر به یک کلینیک تخصصی سرطان پستان ارجاع می شوید. این آزمایش ها شامل، ماموگرافی و سونوگرافی پستان، نمونه برداری از بافت پستان، آسپیراسیون سوزنی، نمونه برداری سوزنی، نمونه برداری با کمک خلا.

آزمایشات بیشتر برای سرطان پستان

اگر تشخیص سرطان پستان تایید شود، آزمایشات بیشتری برای تعیین مرحله و درجه سرطان و بهترین روش درمان مورد نیاز است. این آزمایش ها شامل:

اسکن و اشعه ایکس و آزمایشاتی که برای تعیین انواع خاصی از درمان لازم است.

مرحله و درجه سرطان سینه

مرحله سرطان پستان: هنگامی که سرطان پستان تشخیص داده می شود، پزشکان مرحله ای به آن می دهند. این مرحله اندازه سرطان و میزان گسترش آن را توصیف می کند و برای پیش بینی چشم انداز استفاده می شود.

سرطان مجاری درجا (DCIS) گاهی اوقات به عنوان مرحله  توصیف می شود. سایر مراحل سرطان پستان، سرطان پستان مهاجم را توصیف می کند و شامل موارد زیر است:

مرحله 1 – اندازه تومور کمتر از 2 سانتی متر است و غدد لنفاوی زیر بغل تحت تاثیر قرار نمی گیرند. هیچ نشانه ای از گسترش سرطان در نقاط دیگر بدن وجود ندارد.

مرحله 2 – اندازه تومور 2 تا 5 سانتی متر است ، گره های لنفاوی زیر بغل تحت تأثیر قرار می گیرند یا هر دو. هیچ نشانه ای از گسترش سرطان در نقاط دیگر بدن وجود ندارد.

مرحله 3 – اندازه تومور 2 تا 5 سانتی متر است و ممکن است به ساختارهایی در پستان مانند پوست یا بافتهای اطراف متصل شود و غدد لنفاوی زیر بغل تحت تاثیر قرار بگیرند. هیچ نشانه ای از گسترش سرطان در نقاط دیگر بدن وجود ندارد.

مرحله 4 – تومور از هر اندازه است و سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است (متاستاز).

این یک راهنمای ساده است. هر مرحله به دسته های بعدی تقسیم می شود: A ، B و C. اگر مطمئن نیستید چه مرحله ای دارید ، با پزشک خود صحبت کنید.

سیستم مرحله بندی TNM

همچنین ممکن است از سیستم مرحله بندی TNM برای توصیف سرطان پستان استفاده شود، زیرا می تواند اطلاعات دقیق در مورد تشخیص را ارائه دهد:

T – اندازه تومور

N – آیا سرطان به غدد لنفاوی گسترش یافته است

M – آیا سرطان به سایر قسمت های بدن گسترش یافته است

درجه های سرطان پستان

این درجه ظاهر سلولهای سرطانی را توصیف می کند.

درجه پایین (G1) – سلول ها ، اگرچه غیرطبیعی هستند ، اما به نظر می رسد به آرامی رشد می کنند

درجه متوسط (G2) – سلولها غیر طبیعی از سلولهای درجه پایین غیر طبیعی هستند

درجه بالا (G3) – سلول حتی غیر طبیعی به نظر می رسد و احتمال رشد سریع آن بیشتر است

درمان سرطان سینه

اگر سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، می توان آن را قبل از انتشار به سایر قسمت های بدن درمان کرد.

سرطان پستان با استفاده از ترکیبی از موارد زیر درمان می شود:

 • عمل جراحی
 • شیمی درمانی
 • رادیوتراپی

جراحی معمولا اولین نوع درمانی است که شما انجام می دهید، به دنبال آن شیمی درمانی یا رادیوتراپی یا در بعضی موارد هورمون یا درمان های هدفمند انجام می شود.

نوع جراحی و درمانی که بعد از آن انجام می دهید به نوع سرطان پستان شما بستگی دارد. پزشک شما باید بهترین برنامه درمانی را با شما در میان بگذارد.

در بخش کوچکی از زنان، سرطان پستان پس از گسترش به سایر قسمت های بدن (سرطان پستان متاستاتیک) کشف می شود.

سرطان ثانویه، که به آن سرطان پیشرفته یا متاستاتیک نیز گفته می شود، قابل درمان نیست، بنابراین هدف از درمان تسکین علائم است.

جراحی سرطان سینه

2 نوع عمل جراحی اصلی سرطان پستان وجود دارد:

جراحی حفظ پستان، جایی که توده سرطانی (تومور) برداشته می شود

ماستکتومی، جایی که کل پستان برداشته می شود

در بسیاری از موارد، ماستکتومی می تواند با جراحی ترمیمی برای ایجاد دوباره پستان دنبال شود.

مطالعات نشان داده است که جراحی با حفظ پستان و به دنبال آن رادیوتراپی به اندازه ماستکتومی کامل در درمان سرطان پستان در مراحل اولیه موفق است.

توده فیبروادنوم پس از خارج شدن از سینه

جراحی حفظ پستان

جراحی برای حفظ پستان از جراحی لامپکتومی یا برداشتن موضعی گسترده، در جایی که تومور و کمی بافت پستان اطراف آن برداشته می شود، تا ماستکتومی جزئی یا کوادرانکتومی، که تا یک چهارم پستان برداشته می شود.

اگر شما جراحی محافظت از پستان داشته باشید، مقدار بافت پستانی که برداشته می شود به موارد زیر بستگی دارد:

 • نوع سرطانی که دارید
 • اندازه تومور و جایی که در پستان شما است
 • مقدار بافت اطراف که باید برداشته شود
 • اندازه سینه های شما

جراح شما همیشه ناحیه ای از بافت سالم پستان در اطراف تومور را که از نظر ردیابی سرطان آزمایش می شود، از بین می برد.

اگر هیچ سرطانی در بافت سالم وجود نداشته باشد، احتمال بازگشت سرطان کمتر است.

اگر سلول های سرطانی در بافت اطراف پیدا شوند، ممکن است لازم باشد بافت بیشتری از پستان شما خارج شود.

پس از انجام جراحی برای محافظت از پستان، معمولا برای از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده، رادیوتراپی به شما پیشنهاد می شود.

ماستکتومی

ماستکتومی برداشتن کل بافت پستان از جمله نوک سینه است.

اگر علائم واضحی از گسترش سرطان به غدد لنفاوی شما وجود نداشته باشد، ممکن است شما یک عمل جراحی ماستکتومی انجام دهید، جایی که پستان شما برداشته می شود، همراه با نمونه برداری از غدد لنفاوی نگهبان.

اگر سرطان به غدد لنفاوی شما گسترش یافته باشد، احتمالا به برداشتن (ترخیص) غدد لنفاوی از ناحیه زیر بازو (زیر بغل) نیاز دارید.

بهترین متخصص سرطان پستان

امروره با تغییر سبک زندگی، شاهد افزایش انواع سرطان هستیم. همزمان با افزایش این بیماری درمان های متفاوتی هم با توجه به گسترش علم ، ابداع می شود. از جمله این بیماری ها می توان به سرطان سینه اشاره کرد. سرطان سینه از جمله شایع ترین بیماری هایی است که در میان خانم ها وجود دارد. این نوع از بیماری به دلیل آن که دیر تشخیص داده می شود، مشکلات زیادی را برای بیماران ایجاد می کند، ممکن است به دلیل عدم تشخیص به موقع، جراح سرطان سینه شما تشخیص دهد تا باید بخشی و یا تمام پستان برداشته شود. ولی اگر بیماری به موقع تشخیص داده شود دیگر نیازی به انجام این جراحی نیست.

برای درمان این بیماری باید به بهترین متخصص سرطان پستان مراجعه کنید تا در روند درمان سرطان پستان کمکتان کند. بیشتر مواقع انتخاب بهترین متخصص و جراح سینه می تواند روند درمان را راحت تر کند. بهترین متخصص سرطان پستان باید بتواند پاسخ گوی بیماران خود باشد.

ویژگی های بهترین دکتر سرطان سینه

زمانی که می خواهید برای انتخاب یک متخصص سرطان سینه خوب اقدام کنید، ویژگی های زیر را در نظر داشته باشید:

 • از آخرین اطلاعات و علوم در خصوص تشخیص و درمان سرطان سینه یا پستان مطلع باشد.
 • از روش های درمانی متفاوت برای درمان بیماران خود، مطلع بوده و بسته به شرایط بیمار از آن ها استفاده کند.
 • همواره با صعه صدر و مهربانی و صبر با بیماران خود برخورد کرده و پاسخ گوی مراجعه کنندگان باشد.
 • ایجاد حس اطمینان در درمان این نوع از بیماری در افراد، مهمترین ویژگی یک جراح پستان است.
 • ارائه مشاوره و راهنمایی کامل در خصوص مراحل درمان و یا جراحی پستان به مراجعه کنندگان انجام شود.
متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

10 thoughts on “بهترین متخصص سرطان پستان

 1. مریم - تیر ۲۸, ۱۳۹۷ در ۶:۴۳ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر وقتتون بخیر
  من ساکن همدان ۳۲ ساله و مجردم
  آذر ماه برای درد شدید در هر دو سینه به دکتر مراجعه کردم و سونو تشخیص تعدادی کیست و فیبروم و توده هیپو اکو خوش خیم فیبروآدنوما در ابعاد mm13*10 دادند
  که در سونوی دوم 3mm بزرگتر شده بود با تشخیص فیبروادنوم اما دکترم برای اطمینان از خوش خیم بودنش منو به جراح عمومی برای نمونه برداری ارجاع دادند، میخواستم نظر شما رو بدونم و اینکه آیا لازمه نمونه برداری انجام بشه؟ نگرانی من اینه که با نمونه برداری توده تحریک بشه و شرایطش بدتر بشه

  پاسخ
  • drsharifi - مرداد ۱۷, ۱۳۹۷ در ۶:۲۴ ق٫ظ

   سلام
   توده فیبرو ادنوم با این سایز در صورت نداشتن مشکل دیگر نیاز به نمونه برداری نداره

   پاسخ
 2. ,بینام - تیر ۳۱, ۱۳۹۹ در ۵:۵۲ ق٫ظ

  با سلام و خسته نباشید
  اینجانب سونوگرافی برست انجام داده ام نیاز به مشاوره از طریق ایمیل هستم ممنون می شوم بنده را راهنمایی کنید.
  با تشکر

  پاسخ
  • drsharifi - شهریور ۱۶, ۱۳۹۹ در ۷:۱۴ ق٫ظ

   با سلام و روز بخیر
   ارتباط تصویری با شماره ٠٩١٠۴١٢٠۵۴۶ هماهنگ بشه.

   پاسخ
 3. عليرضا نيكوبيان صادق - مرداد ۱, ۱۳۹۹ در ۹:۰۴ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر شریفی
  امکان داره تلفن مطب را بدهید تا جهت معاینه همسرم حضوری مزاحمتون بشم.
  با تشکر

  پاسخ
  • drsharifi - شهریور ۱۶, ۱۳۹۹ در ۵:۲۱ ق٫ظ

   با سلام و روز بخیر

   آدرس مطب: تهران – پاسداران – خیابان دولت – بین اختیاریه و دیباجی پلاک 111 – ساختمان 450غربی – طبقه 3 – واحد39

   شماره تماس،09104120546

   پاسخ
 4. nirvana - مهر ۱۳, ۱۳۹۹ در ۸:۴۰ ق٫ظ

  سلام خانم دکتر من 28 سالمه و مجردم مدت دوماه نوک سینه راستم سفت شده و با یک فرو رفتگی مابینش تقریبا دو قسمت شده وقتی فشارش میدم ب خصوص نیمه پایینی احساس درد همراه باسوزش عمیقی تو بافت وسط سینم میکنم ی سمت از هاله اش هم تیره تر شد و دونه های روی هاله توی قسمت تیره تر برجسته اند خیلی نگرانم ،آیا این نشانه ها خطرناکن یا طبیعی؟ آخه سینه دیگم اینطوری نیست

  پاسخ
  • drsharifi - مهر ۱۵, ۱۳۹۹ در ۲:۴۸ ب٫ظ

   سلام
   بدون معاینه و بررسی های لازم نمی توان تشخیص دقیقی را داد بهتر است مراجعه حضوری داشته باشید و همین طور برای آگاهی بیشتر در این خصوص به صفحه ی علائم سرطان پستان
   مراجعه نمایید.

   پاسخ
 5. اعظم - شهریور ۲۹, ۱۴۰۰ در ۹:۰۷ ب٫ظ

  سلام. من 5ماه پیش با احساس درد در ناحیه زیر بغل به دکتر مراجعه کردم.در سونو افزایش اکوژنیستی استرومایی در ناحیه رتروآرئولار و لترال به حالت تغییرات خوش خیم فیبروکیسیتک پستان تشخیص داده شد ولی همچنان احساس درد در ناحیه مربوط به طرف سینه رو دارم .سابقه خانوادگی سرطان هم ندارم.میتونه تغییرات سرطانی به دنبال داشته باشه؟ متشکر میشم پاسخ بدید

  پاسخ
  • دکتر مریم شریفی - مهر ۴, ۱۴۰۰ در ۱۲:۱۸ ب٫ظ

   معمولا تغییرات فیبرو کیستیک و درد ربطی به سرطان نداره

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه