تشخیص سرطان سینه در منزل

تشخیص سرطان سینه در منزل

خودآزمایی پستان چیست؟

خودآزمایی پستان روشی برای شماست که می توانید سینه های خود را از لحاظ  تغییراتی مانند وجود توده یا ضخیم شدن بررسی کنید. شما در واقع هر دو سینه خود  را نگاه خواهید کرد و اگر متوجه چیزی غیرمعمول شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. در بسیاری موارد، این تغییرات سرطان نیستند، اما برای فهمیدن این موضوع باید به جراح پستان مراجعه کنید.

سرطان-سینه

سرطان-سینه

چگونه می توانم خودآزمایی پستان انجام دهم؟

اگر تصمیم به انجام یک کار گرفتید، این مراحل را دنبال کنید:

در مقابل آینه

1- در مقابل یک آینه بزرگ در یک اتاق روشن قرار بگیرید. به سینه های خود نگاه کنید. اگر از نظر اندازه و شکل برابر نباشند ، مشکلی نیست. در اغلب زنان، سینه ها از نظر اندازه و شکل یکسان نیستند. بازوهای خود را به آرامی در اطراف بدن خود قرار دهید و به دنبال هرگونه تغییر در اندازه، شکل یا موقعیت یا هرگونه تغییر در پوست پستان باشید. به دنبال هر گونه لکه در پستان، زخم ها یا تغییر رنگ ها باشید.

2-  نوک سینه های خود را بررسی کنید و به دنبال هر گونه زخم، لایه برداری یا تغییر در جهت آنها باشید.

3-  دستان خود را روی باسن خود قرار دهید و محکم فشار دهید تا عضلات قفسه سینه در زیر سینه ها محکم شود. از یک طرف به طرف دیگر بچرخید تا بتوانید قسمت بیرونی سینه های خود را نگاه کنید.

4- سپس به سمت آینه خم شوید. شانه ها و آرنج های خود را به جلو بگردانید تا ماهیچه های سینه تان محکم شود. سینه های شما جلو خواهد افتاد به دنبال تغییراتی در شکل یا برجستگی آنها باشید.

5- اکنون دستان خود را پشت سر خود ببرید و دستان خود را به جلو فشار دهید. باز هم، از یک طرف به طرف دیگر بچرخید تا قسمتهای بیرونی سینه های خود را مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که زیر آنها نگاه کنید. ممکن است لازم باشد سینه های خود را با دست خود بلند کنید تا آن را ببینید.

6- نوک سینه های خود را برای وجود ترشحات مایع بررسی کنید. انگشت شست و سبابه خود را روی بافت اطراف نوک پستان قرار دهید و به سمت انتهای نوک پستان بکشید. به دنبال هر نوع ترشحات باشید. روی سینه دیگر خود نیز تکرار کنید.

بیشتر بخوانید
سرطان خوش خیم سینه

خانم دکتر مریم شریفی، جراح سینه قادر هستند جراحی سرطان سینه را با مهارت بالا انجام دهند . می توانید با راه های ارتباطی زیر با دکتر شریفی جراح زیبایی سینه در ارتباط باشید.

راه های ارتباطی

شماره تماس 021-22784592

پیج اینستاگرام

هنگام دوش گرفتن

1-  احساس تغییر در پستان می کنید. هرگونه برآمدگی یا ضخامت در ناحیه زیر بغل خود را بررسی کنید. دست چپ خود را روی باسن خود قرار دهید و با دست راست خود به آن برسید تا زیر بغل را لمس کنید. در طرف دیگر نیز تکرار کنید.

2-  هر دو طرف را برای وجود توده یا ضخامت  در بالا و زیر ترقوه خود بررسی کنید.

3- با دستان صابونی، یک بازوی پشت سر خود را بلند کنید تا بافت پستان کشیده شود. از قسمت صاف انگشتان دست دیگر خود استفاده کنید و به آرامی داخل سینه فشار دهید. یک الگوی بالا و پایین را دنبال کنید، از خط سینه بند به ترقوه بروید. این الگو را ادامه دهید تا زمانی که کل سینه را پوشش دهید. در طرف دیگر نیز تکرار کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی روشهای کاربردی تشخیص سرطان سینه در منزل پرداختیم. در صورتی که نیاز به مشاوره با یک جراح سرطان سینه حاذق را دارید می توانید به مطب دکتر مریم شریفی مراجعه نمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک