دکتر مریم شریفی
Search
Close this search box.
آیا جای بخیه بعد از پروتز سینه قابل ترمیم است؟

ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه [ دکتر مریم شریفی]

آیا جای بخیه بعد از پروتز سینه قابل ترمیم است؟ جای بخیه بعد از پروتز سینه قابل ترمیم است. پروتز سینه با استفاده از برش‌های کوچک در نواحی مختلف سینه انجام می‌شود و اسکار یا جای زخم، جزء طبیعی از فرایند بهبودی پس از جراحی است و در صورت مراقبت صحیح و استفاده از روش‌های مناسب کاهش می‌یابد. در این نوشته، به نحوه مراقبت از بخیه‌ها بعد از عمل می‌پردازیم.

ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه

استفاده از پماد و کرم

 پس از جراحی پروتز سینه استفاده از کرم‌ها و پمادهای موضعی بر پایه سیلیکون توصیه می‌شوند و تاثیر مثبتی در کاهش جای زخم دارند. سیلیکون در این محصولات باعث جلوگیری از تولید بافت اضافی توسط پوست می‌شود. کرم‌ها و ژل‌های مبتنی بر سیلیکون یک سد محافظ روی پوست ایجاد می‌کنند که در جلوگیری از،  از دست دادن رطوبت کمک کننده هستند. این امر به ویژه در طول فرایند بهبودی مهم است زیرا پوست در حال ترمیم در حفظ رطوبت مشکل دارد

هنگامی که پوست خشک است، بدن را تحریک می‌کند تا کلاژن بیشتری در ناحیه تحت درمان تولید کند، این امر می‌تواند منجر به تشکیل اسکار شود.با هیدراته نگه داشتن بافت، کرم‌ها و ژل‌های مبتنی بر سیلیکون به حفظ یک محیط مرطوب کمک می‌کنند، و تولید کلاژن را به حداقل می‌رساند و احتمال ایجاد اسکار بیش از حد را کاهش می‌دهد. سد

با توجه به زمان استفاده از کرم‌ها و ژل‌های سیلیکونی، به طور کلی توصیه می‌شود که از حدود دو تا سه هفته پس از عمل شروع به استفاده از آن‌ها کنید. استفاده از کرم‌ها و ژل‌های مبتنی بر سیلیکون طبق دستورالعمل و در بازه زمانی مناسب در به حداقل رساندن اسکارها و بهبود نتایج بهتر پس از جراحی پروتز سینه کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید: بهترین جراح پروتز سینه

لیزر فرکشنال

لیزر فرکشنال یک گزینه درمانی برای اسکارهای تیره یا بخیه‌ای است که با گذشت زمان برطرف نشده است. لیزرهای فرکشنال با ارائه انرژی لیزر در یک الگوی تکه تکه عمل می‌کنند و آسیب‌های کوچک و کنترل شده‌ای را در پوست ایجاد می‌کنند. این روش باعث تحریک پاسخ درمانی طبیعی بدن  و ایجاد کلاژن جدید می‌شود  و در بهبود ظاهر اسکارها موثر است.

در طول درمان با لیزر فرکشنال، لیزر هم درم (لایه عمیق تر پوست) و هم اپیدرم (لایه بیرونی پوست) را هدف قرار می دهد. با درمان هر دو لایه، لیزر می تواند به طور موثر بافت اسکار را برطرف کند و باعث حذف آن شود.

توجه به این نکته مهم است که اثربخشی لیزر فرکشنال برای اسکارها می تواند بسته به عواملی مانند نوع و شدت اسکار، پاسخ درمانی فردی و تعداد جلسات درمانی مورد نیاز متفاوت باشد.

ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه و ماساژ ملایم

ماساژ ملایم

ماساژ ملایم مزایای متعددی از جمله افزایش جریان خون، شل شدن عضلات اطراف و کاهش بالقوه تشکیل بافت اسکار را به همراه دارد.  برای ماساژ می‌توان  از روغن به ویژه روغن زیتون استفاده کرد، روغن زیتون به دلیل خواص مرطوب‌کنندگی و اثرات ضد التهابی بالقوه آن در ماساژ استفاده می‌شود.

 مهم است که هنگام ماساژ ملایم باشد و از وارد کردن فشار بیش از حد به محل برش خودداری کنید. توصیه می‌کنیم قبل از شروع با جراح خود مشورت کنید تا از مناسب بودن آن برای وضعیت خاص خود و دریافت هر گونه دستورالعمل یا اقدامات احتیاطی خاص اطمینان حاصل کنید.

بیشتر بخوانید: پروتز سینه و شیردهی

ترمیم جای بخیه ( زخم) بعد از پروتز سینه چقدر طول می‌کشد؟

روند بهبود اسکار پس از پروتز سینه حدود یک سال طول می‌کشد، اگرچه جدول زمانی دقیق ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. بدن هر فردی با سرعت خاص خود بهبود می‌یابد و عوامل فردی مانند سن، سلامت کلی و نوع تکنیک جراحی استفاده شده نیز می‌توانند بر روند بهبودی تاثیر بگذارند.

در ماه اول پس از جراحی سینه، ترمیم اولیه زخم انجام می‌شود. در طی این مدت، محل برش معمولا توسط جراح به دقت کنترل می‌شود تا از بهبودی مناسب مطمئن شود.

حدود دو ماه پس از جراحی، جای زخم رنگ ارغوانی به خود می‌گیرد. این یک بخش طبیعی از روند بهبودی است و به دلیل تشکیل عروق خونی جدید در بافت اسکار است. معمولا اسکارها در این مرحله قابل توجه‌تر یا برجسته‌تر به نظر می رسند، اما با پیشرفت روند بهبود، این تغییرات به تدریج بهبود می‌یابند.

بین سه تا پنج ماه پس از جراحی، جای زخم برجسته‌تر می‌شود. ممکن است ضخیم‌تر، برجسته‌تر یا تیره‌تر از پوست اطراف ظاهر شود.

پس از برجسته شدن، جای زخم به مرور زمان محو می‌شود. این روند محو شدن می‌تواند چند ماه تا یک سال طول بکشد. توجه به این نکته مهم است که اگرچه اسکارها معمولا در طول یک سال بهبود می‌یابند، اما ممکن است هرگز به طور کامل ناپدید نشوند. با این حال، بیشتر اسکارهای ناشی از پروتز سینه با گذشت زمان کمتر قابل توجه می شوند. اگر در مورد روند بهبود یا ظاهر اسکار خود نگرانی دارید، بهتر است با جراح خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: بهترین برند پروتز سینه

ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه و ماساژ ملایم

نتیجه‌گیری

در این متن در خصوص ترمیم جای بخیه بعد از پروتز سینه صحبت کردیم و گفتیم جای بخیه بعد از عمل طبیعی است و با استفاده از ماساژ ملایم، پمادها و کرم‌های تجویزی توسط جراح شما و… کاهش پیدا می‌کند.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *