شیمی درمانی سرطان سینه

شیمی درمانی سرطان سینه

شیمی درمانی چیست؟

شیمی درمانی، درمانی می باشد که در آن از دارو های ضد سرطان برای از بین بردن سلول های سرطانی به بدن تزریق می شود. با این روش درمانی روند رشد سلول های سرطانی کاهش یافته و به مرور زمان از بین خواهد رفت.

دارو های مختلفی که در روند شیمی درمانی مورد استفاده قرار می گیرد، با توجه به نوع و ترکیب دارو ها مختلف است. به همین دلیل عوارض جانب مختلفی ایجاد می کند.

این که بعد از معاینه توسط جراح سینه، انجام شد، مراحل رشد سرطان سینه و میزان آن مشخص می شود .ممکن است نیاز هب انجام شیمی درمانی سرطان سینه شود.  برای دریافت اطلاعات و معاینه توسط دکتر شریفی از طریق راه های زیر در ارتباط باشید.  راه های ارتباطی با دکتر شریفی جراح زیبایی سینه 021-22784592 می باشد همچنین می توانید ما را در  پیج اینستاگرام دنبال کنید.

چه وقتی شیمی درمانی استفاده می شود؟

بعد از آن که جراحی سرطان سینه انجام شد، به منظور کاهش ادامه سرطان سینه، در آینده شیمی درمانی انجام می شود.

ممکن است شیمی درمانی میزان رشد سلول های سرطانی را کاهش دهد و یا از رشد آن جلوگیری می کند. انجام شیمی درمانی قبل از جراحی سرطان سینه انجام می شود.

بیشتر بخوانید
ماموگرافی چیست

شیمی درمانی سرطان سینه

کاندید شیمی درمانی سرطان سینه چه افرادی هستند؟

تمامی خانم ها و آقایونی که به سرطان پستان مبتلا هستند قبل از انجام جراحی تخلیه سینه و یا جراحی سرطان پستان اقدام به شیمی درمانی می نمایند.

سرطان سینه اولیه

یعنی فقط سرطان سینه در بافت سینه گسترش پیدا کند و درمان می شود..

سرطان سینه ثانویه

یعنی علاوه بر بافت سینه، بافت اطراف سینه و یا قسمت های دیگر سینه درگیر شود.

شیمی درمانی برای افرادی که به سرطان سینه ثانویه مبتلا شده اند، می تواند روند درمان را کاهش داد و یا کند نماید.

داروهای شیمی درمانی

داروهای شیمی درمانی که معمولا برای درمان سرطان پستان مورد استفاده قرار می گیرد.

شایع ترین داروهای شیمی درمانی و ترکیبات مورد استفاده برای درمان سرطان پستان در زیر به ترتیب حروف الفبا آورده شده است:

     AC : 

     کاپیتیباتین (Xeloda)

     کربوپلاتین

     سیس پلاتین

      CMF : 

     اسکاتلکس (Taxotere)

     EC

     E-CMF

     eribulin (Halaven)

     FEC

     FEC-T

     gemcitabine (gemzar)

     بسته لیتکسل (تاکول)

     وینوربلین (Navelbine)

مزایای شیمی درمانی

مزایای شیمی درمانی با توجه به نوع درمان متفاوت است و نمی توان مزایای شیمی درمانی را بیان نمود. ولی همین که میزان رشد سلول های سرطانی کاهش می یابد کافی است.

چه مدت درمان شیمی درمانی طول می کشد؟

دوره شیمی درمانی برای درمان سرطان سینه با توجه به میزان گسترش سرطان سینه متفاوت است و ممکن است چند روزی را نیاز به بستری در بیمارستان داشته باشد و مابقی دوره درمان را در خانه ماند
دوره های درمانی و رژیم های غذایی در دوران شیمی درمانی

بیشتر بخوانید
سرطان بدخیم پستان

معمولا در دوره شیمی درمانی باید یک سری از دارو ها و رژیم های غذایی را رعایت نمود. تا از عوارض جانبی دارو های شیمی درمانی کاسته شود. این رژیم غذایی نیز توسط پزشک مشخص می شود.
این دوره درمان چیزی حدود 2 الی 3 هفته می باشد.

این دوره درمانی به رژیم شیمی درمانی و یا رژیم شیمیایی نامیده می شود.

بعد از آن که شیمی درمانی انجام شد، اقدام به درمان سرطان سینه با جراحی می نماید. این که جراحی سرطان سینه انجام می شود صرفا جنبه درمانی دارد و فرد می تواند بعد از آن که ماستکتومی نیز انجام داد، بعد از اتمام دوره درمان سرطان سینه، می تواند جراحی زیبایی سینه انجام دهد.

جراحی زیبایی سینه

جراحی زیبایی سینه در خانم هایی که جراحخی تخلیه سینه و یا جراحی سرطان سینه انجام داده اند انجام می شود. این جراحی به منظور بازسازی سینه انجام می شود تا ظاهر از دست رفته سینه باز گردد.

از جمله مزایای این نوع از جراحی زیبایی سینه، افزایش اعتماد به نفس بعد از درمان سرطان سینه است.

زیرا در طی درمان سرطان سینه ممکن است خانم ها به دلیل از بین رفتن بخشی از سینه خود که در سرطان های پیشرفته سینه اتفاق می افتد، اعتماد به نفس خود را از دست بدهند که جراحی زیبایی سینه به این گروه از خانم های عزیز توصیه می شود.

خانم های عزیزی که اقدام به درمان سرطان سینه خود با شیمی درمانی می نمایند، می توانند بعد از گذشتن از این دوره درمانی به زندگی عادی و قبلی خود ادامه دهند و زندگی خوبی را برای خود بسازند.

بیشتر بخوانید
علائم سرطان پستان

توصیه های بعد از شیمی درمانی برای درمان سرطان سینه

بعد از آن که دوره درمانی به اتمام رسید، باید تمام توصیه های درمانی را انجام دهد و هر 6 ماه یکبار به پزشک برای چکاپ مراجعه نماید. همچنین داشتن یک رژیم غذایی سالم و مقوی سبب می شود تا زندگی سالم تری داشته باشد.

مقالات مرتبط 

مراحل سرطان سینه 

علت درد پستان 

سرطان سینه 

سرطان پستان 

نحوه تشخیص سرطان سینه 

درمان سرطان سینه 

راه های ارتباطی با دکتر شریفی جراح زیبایی سینه

021-22784592

 پیج اینستاگرام

متخصص جراح پستان، سرطان و زیبایی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه
تماس با پزشک