فیبروآدنوم چیست؟

آیا تا به حال اسم فیبروآدنوم را شنیده اید؟ آیا درباره ی سرطان های پستان یا کیست های پستان اطلاع دارید؟ رایج ترین توده ی غیر سرطانی که در پستان به وجود می آید، فیبروآدنوم است. هنگامی که یک خانم وجود این توده ها را در پستان خود متوجه می شود، احساس نگرانی شدیدی در وی به وجود می آید و موجب مراجعه سریع او به متخصص یا جراح پستان می شود. لازم است بدانید جای نگرانی نیست. فیبروآدنوم یک توده ی خوش خیم است. در این مقاله قصد داریم به بررسی توده های فیبروآدنوم، توسط بهترین متخصص سرطان پستان  بپردازیم.

نگاهی کلی به فیبروآدنومفیبروآدنوم یعنی چه؟

همان طور که گفتیم فیبروآدنوم نوعی توده ی خوش خیم است و موجب افزایش احتمال سرطان پستان نمی شود. رایج ترین رده ی سنی که این توده به وجود می آید، رده ی سنی زیر 30 سال است.می توانیم بگوییم 75 درصد از بانوان یک عدد از این توده در سینه ی خود دارند اما ممکن است در موارد دیگر بیش از یک توده در همان پستان و یا پستان مقابل وجود داشته باشد. در فیلم زیر نمونه جراحی فیبروآدنوم و خارج کردن آن از سینه را می بینیم:

علائم فیبروآدنوم چیست؟

فیبروآدنوم بر خلاف دیگر کیست های پستان که با آب پر شده اند، از سلول ساخته شده است که به آن solid mass می گویند. شاید برای شما سوال باشد این توده چه علائمی دارد؟

 • این توده به خوبی با دست قابل لمس است. یعنی اگر یک خانم با دست پستان خود را معاینه کند، اگر پستان وی دارای توده باشد، توده در زیر دست او حرکت می کند.
 • شکل این توده گرد مانند است.
 • این توده نرم و لاستیکی مانند است.
 • معمولا این توده درد ندارد اما در برخی موارد هنگام لمس توده با احساس درد همراه است.
 • سایز این نوع توده ها بین 2 تا 10 سانتی متر است. البته اغلب این توده ها سایزی کمتر از 2 سانتی متر دارند اما اگر سایز آن ها بیش از 5 سانتی متر باشد به آن ها توده فیبروآدنوم غول آسا می گویند. این توده ها با گذر زمان به خصوص در دوران بارداری یا شیردهی بزرگ تر می شوند.

علت به وجود آمدن فیبروآدنوم چیست؟

پستان هر خانمی از سلول ها و بافت هایی تشکیل شده است. این سلول ها به شرح زیر هستند:

 • سلول های لوبول: سلول های لوبول سلول های شیرساز هستند.
 • داکت ها: دسته ای از سلول ها وظیفه دارند شیری که در سلول های شیرساز ساخته می شود را به نوک پستان انتقال دهند. این نوع سلول ها را مجاری شیری یا داکت می گویند.
 • بافت های چربی: این نوع بافت موجب شکل دهی به پستان می شود.

توده ی فیبروآدنوم در ابتدا از یک سلول لوبول تشکیل می شود و داکت ها و بافت های چربی در پیرامون آن هستند. این توده حدود مشخص دارد و به آسانی مثل یک تیله زیر دست حرکت می کند.

می توانیم بگوییم ایجاد فیبروآدنوم دلیل خاصی ندارد و به طور شایع در سنین کمتر از 30 سال ایجاد می شود.

فیبروآدنوم چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولا هنگامی که یک خانم توده ای را در پستان خود لمس می کند به متخصص پستان مراجعه می کند. پزشک متخصص پستان ابتدا ناحیه پستان و زیر بغل را به صورت دقیق معاینه می کند و اگر توده ای با مشخصات ذکر شده مشاهده کند، اقدام به تصویر برداری از پستان می کند. روش های تشخیص به شرح زیر هستند:

 • سونوگرافی: در این روش امواج صوتی به پستان فرستاده می شوند و با استفاده از خاصیت برگشت پذیری آن ها، پزشک متخصص از پستان ها و ناحیه زیر بغل تصویر برداری می کند. این روش تصویر برداری به خصوص برای خانم های جوان که پستان آن ها پر و متراکم است، کاربرد دارد.
 • ماموگرافی: در این روش پزشک با استفاده از اشعه ی ایکس تصویربرداری را انجام می دهد.

درمان فیبروآدنوم چیست؟

بعد از این که جراح پستان وجود توده ی فیبروآدنوم را در پستان تایید کرد می تواند با استفاده از عمل جراحی این توده را خارج کند.

شایان ذکر است این توده ها پیشگیری خاصی ندارند و برای آن ها روش پیشگیری تا به حل ذکر نشده است. همچنین اگر خانمی قصد دارد باردار شود و پستان وی حاوی توده فیبروآدنوم است، باید قبل از بارداری توده را از پستان خارج کند زیرا بعد از بارداری سایز توده تغییر می کند.

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

2 thoughts on “فیبروآدنوم چیست؟

 1. محیا - بهمن 5, 1399 در 6:03 ق.ظ

  خانم دکتر بسیار مهربان و خوش برخورد با دقت به نگرانی های بیمار گوش میدهند و ازشون امید میگیرم.
  امیدوارم که همیشه سلامت و موفق باشند.

  پاسخ
  • دکتر مریم شریفی - بهمن 7, 1399 در 5:25 ق.ظ

   سپاس از شما

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه
تماس با پزشک