مهم ترین علائم سرطان پستان که باید جدی بگیرید!!!

دانستن اینکه چگونه سینه های شما طبیعی به نظر می آید و احساس می شود، بخش مهمی از سلامت پستان است. فهمیدن سرطان پستان در اسرع وقت به شما فرصتی بهتر برای درمان موفقیت آمیز می دهد. اما دانستن آنچه که باید آگاهی داشته باشید، نمی تواند جایگزینی برای ماموگرافی های معمولی و سایر آزمایش های غربالگری باشد. آزمایش های غربالگری می توانند در تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه خود، قبل از هر گونه علائم ظاهری کمک کنند.

سرطان سینه یکی از شایع ترین انواع سرطان در میان زنان می باشد. شایع ترین علائم سرطان سینه احساس یک توده یا غده می باشد. یک توده سفت بدون درد که دارای لبه های نامنظم است بیشتر احتمال دارد که سرطانی باشد، اما سرطان سینه می تواند نرم و یا گرد نیز باشد. آنها حتی می توانند دردناک باشند. به همین دلیل مهم است که در صورتی که توده یا غده جدیدی در سینه دارید یا سینه شما دچار تغییراتی شد، فورا توسط یک جراح سینه که دارای تجربه بالایی در جراحی و درمان سرطان سینه می باشد مورد معاینه قرار بگیرید.

اسم سرطان سینه و پستان در خانم ها ترس ایجاد می کند و شاید همین امر است که سبب می شود تا کمتر به متخصص مراجعه نمایند و معاینات دوره انجام دهند، ولی با تشخیص به موقع می توان از بروز عوارض جدی تر جلوگیری کرد.

خانم دکتر مریم شریفی توصیه می نمایند تا به جراح سینه برای معاینات مرتب مراجعه نمایید تا زندگی سالمی را داشته باشید. در این مقاله با ما همراه باشید تا توضیحات کاملی درباره علائم سرطان سینه و روش های تشخیص آن بخوانید. به خاطر داشته باشید تشخیص به موقع و اقدام برای درمان در درمان اهمیت زیادی دارد.

از جمله مهمترین علائم بروز سرطان پستان که ممکن است در خانم ها مشاهده شود، شلی سینه ها بدون دلیل می باشد. پس در صورت مشاهده این نشانه حتما در اسرع وقت به متخصص مراجعه شود.

افراد مختلف علائم مختلفی از سرطان پستان دارند. همچنین بعضی از افراد علائم و نشانه هایی ندارند.

علائم سرطان سینه

 • برخی از علائم سرطان پستان عبارتند از:
 • توده ی جدید در پستان یا زیر بغل.
 • ضخیم شدن یا تورم بخشی از پستان.
 • تحریک یا کمرنگ شدن پوست سینه.
 • قرمزی یا پوسته پوسته شدن در ناحیه نوک پستان یا سینه.
 • تیر کشیدن در نوک پستان یا درد در ناحیه نوک پستان.
 • خارج شدن مایع مانند خون از نوک سینه.
 • هر گونه تغییر در اندازه یا شکل سینه.
 • درد در هر قسمتی از سینه.

در نظر داشته باشید که این علائم ممکن است با شرایط دیگری که سرطان نیستند اتفاق بیفتد.

اگر شما هرگونه علائم یا نشانه هایی را که باعث نگرانی تان می شود، دارید حتما مطمئن شوید که دکتر خود را بلافاصله می بینید.

دیگر علائم سرطان پستان

 • تغییر در نوک پستان ها : به طور مثال نوک سینه ها حالتی فرو رفته شود و یا تغییر جهت بدون دلیل داشته باشد.
 • تخلیه چرک و یا خون از نوک پستان ها
 • پوسته پوسته شدن بافت و پوست پستان ها
 • خارش بدون دلیل در پوست پستان ها

با دیدن کوچکترین تغییرات و هر یک از این علائم سریعا به جراح سرطان سینه مراجعه نمایید تا در مراحل اولیه بیماری، بتوان درمان را انجام داد.

اما این نکته را گوش زد می کنیم که ممکن است فرد به سرطان پستان مبتلا نبوده و صرفا به دلیل ابتلا به دیگر بیماری  ها این علائم ظاهر شده اند.

چکاب علائم در منزل

روش خاصی برای معاینه سینه در خانه وجود ندارد. فقط باید فرد با توجه به ظاهر عادی پستان ها، کوچک ترین تغییرات را متوجه شود. تا در صورت برزو بیماری حتما اقدام به درمان نمایند.

این نکته را به یاد داشته باشید که باید تمامی قسمت های سینه، از بالا تا زیر قفسه سینه و زیر بغل ها را معاینه نمایید. 

در صورتی که تغییراتی را در بخش های مختلف سینه مشاهده شود، چه باید کرد؟ سوال خوبی است. خانم دکتر شریفی به این سوال این گونه پاسخ می دهند که :

در صورتی که در حین معاینه متوجه وجود یک توده در یکی و یا هر دو سینه خود شده اید، در اسرع وقت به متخصص سرطان سینه مراجعه نمایید. زیرا ممکن است علائم اولیه بروز سرطان سینه باشد. همچنین ممکن است توده ای عادی بوده و به راحتی در مراحل اولیه تشخیص قابل درمان باشد.

همچنین درد در پستان نمی تواند دلیل وجود سرطان پستان باشد، ولی اگر همراه با توده و یا هر تغییر دیگر در پستان ها باشد نیز نیاز به مراجعه به پزشک دارد تا علت درد پستان را مشخص نماید.

علائم سرطان سینه شامل وجود درد در پستان ها بدون علت، وجود توده در یکی و یا هر دو پستان و همچنین تغییر در بافت سینه و پستان ها نیز از علائم این بیماری هستند. همچنین می توان تغییر در اندازه سینه ها را از علائم اولیه سرطان سینه دانست.

آزمایش های تشخیص سرطان پستان

آزمایش های مخصوصی توسط جراح سرطان سینه، تجویز می شود تا فرد این آزمایشات را برای تشخیص بهتر سرطان سینه انجام شود.

آزمایش ماموگرافی از اولین آزمایشاتی است که برای تشخیص و بررسی وجود سرطان ستفاده می شود. بعد از بررسی نتیجه ماموگرافی در صورت وجود مورد مشکوک آزمایشات بیشتری برای اطمینان انجام می شود. ماموگرافی روش تصوری برداری از بافت سینه است که به روش مخصوصی انجام میشود. برای توضیحات کامل تر درباره انجام ماموگرافی مقاله مرتبط را بخوانید.

آ؛زمایش خون

آزمایش خون یکی از آزمایشاتی است که بریا تشخیص سرطان پستان به کار می برند. در این آزمایشات وجود انتی ژن های تولید شده توسط سلول ها بر علیه سلول های سرطانی بررسی می شود. وجود انتی ژن های سرطان در خون نشان گر وجود سلول های سرطانی رد بافت سینه است . اما همیشه این آنتی ژن ها تولید نمی شوند.

آزمایشات ژنومیک

برخی آزمایشات متفاوت برای برسی ژن های سلول ها انجام میشود. در این مدل تشخیص DNA سلول های سرطانی را بررسی کرده تا جهش و تغییری که به سرطان منجر شده است را بررسی کنند. با آزمایش ژنومیک پیشرفته حتی می توان تا حدودی به علت به وجود آمدن سطان نیز پی برد. یکی دیگر از آزمایشات ژنی که انجام می شود، انکوتایپ  DX است. در این آزمایش پیشرفت و سرعت فراگیری سرطان در سلول های دیگر بررسی می شود.پس از تشخیص قطعی سرطان آزمایشات بعدی برای کمک به انتخاب بهترین روش درمان انجام می شود. آزمایشاتی همچون ماما پرینت و بلوپرینت برای انتخاب استراتژی های درمان و روش های ان بکار میرود.

اگر سرطان دچار متاستاز شود آزمایشات بیشتر و تکمیلی تری نیاز است تا محل های آلوده شده را شناسایی و برای پاک سازی آن ها اقدام شود. در سرطان های بدخیم سلول های سرطانی جا به جا شده و به قسمت های دیگر بدن پراکنده شده و سلول های ان قسمت را نیز آلوده میکنند.

انواع سرطان پستان

سرطان پستان به سه گرید تقسیم بندی می شود. که شامل گرید یک، گرید دو و گرید سه می باشد.

گرید یک : در این نوع از سرطان سینه، میزان نفوذ و گسترش سرطان صرفا در بخشی از بافت خود سرطان سینه بوده و به راحتی قابل درمان است.

گرید دو : در سرطان گرید دو، میزان گسترش سرطان سینه تا بافت های لنفاوی زیر بغل نیز می باشد و باید درمان های تخصصی تری بر روی این گروه از افراد انجام داد. در این گروه از افراد، ممکن است از شیمی درمانی سرطان سینه استفاده شود.

گرید سه : سرطان گرید سه، نیز میزان گسترش سرطان سینه تا بافت های اطراف سینه بوده و کمی درمان در این گروه از افراد متفاوت است و ممکن است تخلیه سینه به همراه شیمی درمانی انجام شود.

با تمامی این توضیحاتی که گفته شد، باید این مورد را هم ذکر کرد که سرطان سینه قابل درمان بوده و نیازی ندارد تا خانم ها نگران درمان این بیماری باشند.

تغییر بافت در پوست سینه علائم سرطان سینه است؟

ممکن است پوست و بافت سینه شروع به تغییر رنگ نماید بدون آن که دلیل خاص و یا موجهی داشته باشد، در این خصوص و با مشاهده کمترین و کوچکترین تغییر باید به متخصص مراجعه نمود. از جمله تغییرات دیگر در بافت و پوست پستان ها قرمزی و التهاب در پستان است.

پستان طبیعی چگونه است؟ 

هیچ سینه ای معمولی نیست. سینه ای که برای شما طبیعی به نظر می آید ممکن است برای زن دیگری طبیعی نباشد. اکثر زنان می گویند سینه هایشان ناهموار و غیر یکسان هستند. اینکه سینه شما چگونه به نظر بیاید بستگی به عوامل متعددی مانند عادت ماهانه شما، داشتن فرزند، کاهش یا افزایش وزن و مصرف داروهای خاصی دارد. سینه ها نیز به با افزایش سن شما تغییر می کنند.

 توده ها در سینه من چه کاری می کنند؟ 

بسیاری از شرایط می توانند باعث ایجاد توده های پستان، از جمله سرطان شوند. اما اغلب توده های سینه به علت سایر شرایط پزشکی ایجاد می شوند. دو علت شایع در ایجاد تومورهای پستان، وضعیت فیبروکیستیک سینه و کیست ها هستند. وضعیت فیبروکیستیک باعث تغییرات غیر سرطانی در پستان می شود که می تواند باعث ناهمواری، درد و حساس شدن سینه ها شود. کیست ها کیسه های پر از مایع هستند که می توانند در پستان ایجاد شده و گسترش یابند.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی شایع ترین علائم سرطان سینه در زنان به طور مفصل پرداختیم. توصیه می کنیم در صورتی که این علائم را مشاهده کردیم فورا به جراح سینه مراجعه نمایید.

 

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه