پروتز سینه

پروتز سینه

پروتز سینه پروتز سینه برای افزایش حجم سینه ، رفع کردن مشکلات و اختلالات سینه به کار می رود . درصد بیشتری از زنان که از سینه های خود رضایت چندانی ندارند بدین منظور تصمیم به جراحی پروتز سینه می گیرند . البته این را هم باید گفت که تنها دلیلی که زنان تصمیم به این کار می گیرند این مسئله نیست و دلایل دیگری هم وجود دارد .

در بعضی اوقات اختلالاتی  در سینه فرد به صورت مادرزادی به وجود می آید به همین خاطر در همچین مواقعی هم تصمیم به جراحی پروتز سینه گرفته می شود . در عصر امروز برای بزرگ کردن سینه روش های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها پروتز سینه می باشد . جراحی پروتز سینه به عوامل مختلفی مثل روش جراحی – سایز – نوع پروتز – نیاز فرد و …. بستگی دارد . به همین خاطر تمامی افراد براساس موارد فوق با پزشک خود مشورت می کنند و بهترین روش را برای پروتز سینه انجام می دهند . متغیر شدن وضعیت و حالت های سینه به عوامل زیادی بستگی دارد .

داشتن سابقه زایمان به تعداد دفعات – چاق یا لاغر شدن – کم شدن شدید وزن –از دلایلی است که سینه را شل و آویزان می کند .  به همین خاطر با قرار گرفتن پروتز سینه داخل سینه می توان بافت آن را ترمیم کرد بدین منظور حالت سینه به حالت اولیه برمی گردد . کسانی که سینه های آن ها باهم تقارن ندارند می توانند از این عمل بهره بگیرند . اگر سینه فردی باهم یکسان نداشته باشد همین امر باعث می شود که سینه های فرد ظاهر بدی به خود بگیرد و بد شکل شود . به همین خاطر می توان به وسیله پروتز سینه آن ها را با هم یکسان کرد و شکل عادی و طبیعی را به سینه ها داد .

پروتز سینه (1)

بعضی از زنان پس از جراحی سرطان سینه به دلیل اینکه سینه ها را بر می دارند به مشکلات زیادی بر می خورند . در عصر امروز با پیشرفت علم راه حلی برای این مشکل به اسم پروتز سینه یافت شده است . چون پروتز سینه می تواند برای بافت خالی شده ی سینه یک جایگزین مناسبی باشد و دیگر عمل برداشتن سینه کابوس وحشتناکی برای فرد محسوب نمی شود .   پروتز سینه چگونه انجام می شود در جراحی پروتز سینه در قدم اول یک برش در سینه به وجود می آورند تا بتوان به راحتی پروتز را در سینه قرار داد . اما باید گفت که این برش بسیار ظریف می باشد . جراح سینه دور نواحی سینه و یا در قسمت زیر بغل این برش را انجام می دهد .

پروتزها در چه سایزهایی وجود دارد پروتزها در سایز های گوناگونی وجود دارند بعضی از پروتزها آب نمکی و بعضی دیگر سیلیکونی می باشد . بیمار می تواند سایز پروتز را بر اساس نظر خود انتخاب کند ، البته این را هم باید گفت که پروتز سینه علاوه بر سایزهای مختلف در شکل های گوناگونی هم موجود است . برخی از پروتزها مخروطی و برخی دیگر گرد می باشند ، البته برخی دیگر از پروتزها ممکن است به شکل قطره اشکی نیز باشند.

جراحی پروتز سینه دارای چه شرایطی می باشد

 • کسانی که می خواهند جراحی پروتز سینه را انجام دهند باید از 18 سال به بالا باشند .
 • خانم هایی که از سینه های خود راضی نیستند و یا از وزن آن ها به شدت کاسته شده است که این موجب کم شدن سایز سینه می شود . بدین منظور این دسته از افراد بهترین گزینه برای جراحی پروتز سینه هستند .
 • نامتقارن بودن سینه ها یکی از عواملی می باشد که خانم ها متقاضی جراحی پروتز سینه هستند که با انجام دادن این جراحی می توانند به بهترین شکل سینه های خود را باهم یکسان کنند .

پروتز سینه (2)

سوالات متداول در رابطه با انجام جراحی پروتز سینه

آیا انجام جراحی پروتز سینه در هر رده سنی مقدور می باشد؟

جراحی پروتز سینه باید حتما در کسانی که 18 سال به بالا دارند انجام شود  حداکثر سنی که می توان این جراحی را انجام داد 65 سال می باشد و توصیه می شود که بعد یا قبل از این رده های سنی جراحی صورت نگیرد . پیش از اینکه جراحی انجام شود مصرف چه داروهایی باید قطع شود . از مصرف هر نوع دارویی که دارای آسپرین می باشد جدا خودداری شود . هم چنین نباید داروهای ایبوپروفن را استفاده کرد . هم چنین استفاده از داروی ویتامین  E جدا خودداری شود .

چه مدت زمان می برد که بیمار دوران بهبودی خود را بگذراند؟

دوران بهبودی  هر فردی به شرایط و موقعیت بدنی بستگی دارد و به همین دلیل برای هر فرد این دوره متغیر می باشد . اما معمولا 14 روز پس از جراحی نیاز می باشد که فرد استراحت کند و دوره بهبود خود را بگذراند . اما بعد از این  دوره می تواند به فعالیت های خود رسیدگی کند . همچنین کسانی که در دوران شیر دهی هستند می توانند جراحی پروتز سینه را انجام دهند . جراحی پروتز سینه برای کسانی که در دوره شیردهی هستند امکان پذیر می باشد چون پروتز در قسمت دیواره عضلانی سینه قرار می گیرد .

آیا با انجام پروتز سینه امکان مبتلا شدن به سرطان وجود دارد؟

پروتز سینه تحت هیچ شرایطی موجب سرطان نمی شود.

آیا در مرور زمان احتیاج به عوض شدن پروتز می باشد؟

عوض شدن پروتز امکان دارد بر اثر دلایلی مثل تغییر سایز سینه و یا صدمه دیدن سینه ها باشد ، هیچ مانعی در عوض شدن پروتز سینه وجود ندارد و زنان می توانند در هر زمانی به عوض شدن پروتز سینه اقدام کنند . کسانی که دارای فیبروکیستیک هستند کاندیدای مناسبی برای جراحی پروتز سینه هستند این افراد که دارای فیبروکیستیک هستند می توانند جراحی پروتز سینه را انجام دهند اما توصیه می شود قبل از انجام عمل معاینات پزشکی لازم را انجام دهند .

آیا می توان در گذشت زمان  اقدام به برداشتن پروتز سینه کرد ؟

در هر زمانی که بیمار بخواهد می تواند پروتز سینه خود را بردارد .

دوام و ماندگاری پروتز سینه چگونه می باشد ؟

پروتز سینه ماندگاری بالایی دارد اما بعضی از دلایلی مثل شل شدن پوست و افتادگی آن ، کم شدن وزن – و بالا رفتن سن می تواند در دوام و ماندگاری پروتز تاثیرات بسزایی بگذارد .

چه مدت زمان می برد که ورم و کبودی پروتز سینه از بین برود؟

از بین رفتن کبودی و ورم بعد از عمل 14 روز زمان می برد. مراقبت های بعد از عمل از مسائلی است که اهمیت ویژه ای دارد به همین خاطر باید با دقت فراوان آن را انجام داد که فرد زودتر بهبود یابد .

پروتز سینه (3)

مراقبت های بعد از عمل جراحی پروتز سینه

بعد از انجام پروتز سینه باید از استفاده الکل و سیگار به جدا خودداری شود و به هیچ عنوان نباید وسایل سنگین را حمل کرد و در روزهای اولیه پس از عمل از انجام فعالیت های سنگین پرهیز شود . توصیه می شود برای کم شدن ورم ها و بهبود آن ها از کمپرس یخ استفاده شود . در یک هفته اول به هیچ عنوان نباید رانندگی کرد .

یکی از مسائلی که باید به دقت به آن پرداخت انتخاب جراح می باشد . جراح تاثیرات بسزایی در نتیجه عمل و موفق بودن عمل دارد . توصیه می شود سایز پروتز سینه باید مناسب با بدن فرد انتخاب شود به همین دلیل نباید انتظارات بیش از حدی از این عمل داشت . همانطور که گفته شد این جراحی را می تواند هرکسی انجام دهد . اما در مجموع می توان این جراحی را به افرادی که دارای شرایط ذیل می باشند توصیه کرد:

 • کسانی که از ظاهر و سایز و شکل سینه خود ناراضی هستند .
 • کسانی که به صورت مادرزادی دچار اختلالاتی در سینه خود هستند .
 • کسانی که متقاضی ظاهر و شکل اولیه سینه خود می باشند مانند دوران بعد از زایمان
 • کسانی که سینه آن ها باهم نامتقارن است و می خواهند آن ها را یکسان کنند .
 • کسانی که به سرطان مبتلا شده اند و به علت جراحی سینه بافت سینه آن ها برداشته شده است و یکی از کاندیدای جراحی پروتز سینه هستند .

جراحی پروتز سینه انواع گوناگونی دارد ، جراح سینه  ، نیاز بیمار و موقعیت آناتومی بدن را ارزیابی می کند و بر اساس آن نوع پروتز را مشخص و انتخاب می کند . انواع مختلف پروتز پروتز آب نمکی بعد از اینکه این پروتز در بدن قرار می گیرد آن را مملو از مایع می کنند ، این نوع از پروتز از بقیه پروتز ها دارای برش کمتری می باشد . این پروتز برای افرادی که دارای سینه های کوچک هستند توصیه می شود .

پروتز سینه (4)

 • پروتز سیلیکونی

پروتز سیلیکونی نسبت به پروتز آب نمکی طبیعی تر می باشد . این پروتزها دارای ژل سیلیکون می باشند و مناسب برای تمام افراد است و هرکسی می تواند از پروتز سیلیکونی استفاده کند . پروتز از لحاظ شکل به دو دسته گرد – اشکی وجود دارد . پروتز شکل گرد این پروتز مخصوص افرادی می باشد که متقاضی سینه های خیلی برجسته هستند . پروتز اشکی زمانی که فرد متقاضی سینه ای با فرم طبیعی و عادی است جراح سینه از این نوع پروتز استفاده می کند . هزینه پروتز سینه پروتز سینه به دلیل اینکه نوع و اندازه آن باهم متفاوت است به همین دلیل قیمت های مختلفی دارد . نکاتی که باید پس از جراحی پروتز سینه رعایت کرد بعد از اینکه جراحی پروتز سینه صورت گرفت باید حتما نکاتی رعایت شود

 • بهتر است بیمار یک همراه داشته باشد تا به مدت کوتاهی از او مراقبت کند .
 • بیمار باید به مدت 14 روز استراحت کند و بعد از این دوره فعالیت های خود را آغاز کند .
 • بیمار موظف است نکاتی که جراح توصیه می کند رعایت کند تا دوره بهبودی سریع تر انجام شود . البته این را هم باید گفت که دوران بهبودی هر شخصی با هم متفاوت است .
 • در دوران نقاهت بعد از بزرگ کردن سینه ها تا به مدت 3 هفته فرد نباید به پهلو –پشت-شکم – خوابید.
 • یکی از مهم ترین دلایلی که باعث می شود پروتز ها بهتر در جای خود قرار بگیرند استفاده از سوتین طبی می باشد که باید به طور شبانه روز استفاده شود .
 • همه افرادی که جراحی پروتز سینه انجام داده اند می توانند بعد از 24 ساعت استحمام کنند .
 • به مدت 14 روز باید از حمل کردن وسایل سنگین خودداری کرد چون این کار موجب وارد شدن فشار به قسمت قفسه عضلات سینه می شود .
 • به هیچ عنوان نباید دخانیات استفاده کرد چون این کار موجب می شود زخم ها دیرتر بهبود یابند حداقل به مدت 3 هفته استعمال دخانیات انجام نشود .
 • برای کاهش تورم و کبودی پس از عمل سینه بهتر است از کمپرس یخ استفاده شود .
 • الکل باعث بالا رفتن روند خونریزی می شود به همین خاطر از مصرف الکل باید خودداری کرد
 • بعد از عمل جراحی پروتز سینه نباید در معرض آفتاب قرار گرفت چون باعث تیره تر شدن زخم ها می شود
 • استفاده دقیق داروهایی که پزشک تجویز کرده است الزامی می باشد چون وجود درد را کاهش می دهد
 • فرد می تواند پیاده روی سبک را بعد از چند روز شروع کند و اما از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین خودداری شود .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر مدیریت سایت دکتر شریفی

2 thoughts on “پروتز سینه

 1. الناز - آگوست 24, 2018 در 2:19 ب.ظ

  سلام بعداز عمل پروتز سینه خوردن قرص جلوگیری مشکلی داره؟؟

  پاسخ
  • drsharifi - سپتامبر 4, 2018 در 8:04 ق.ظ

   سلام
   خیر -يك ماه بعد از عمل

   پاسخ

پاسخ

2 × یک =

Call Now Button