راهنمای کامل ابدومینوپلاستی

یکی از معیارهای زیبایی اندام شکم صاف، بدون پوست اضافی و خوش فرم است. اغلب افراد تلاش می کنند که از طریق ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی چربی های اضافی شکم خود را از بین ببرند. بعضی از افراد از طریق رعایت رژیم غذایی و ورزش به هدف خود دست نیافتند. همین امر باعث شده است که این افراد ناامید شوند و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. اما نگران نباشید! علم پزشکی روش های جدیدی را برای داشتن شکم صاف و خوش فرم استفاده می کنند. به همین جهت امیدواری برای داشتن شکم صاف وجود دارد. این روش مدرن برای دستیابی شکم صاف، ابدومینوپلاستی نام دارد که نوعی جراحی زیبایی شکم است.  نام دیگر این جراحی تامی تاک است.  در ادامه به توضیح دقیق تر جراحی ابدومینوپلاستی و مزایا و عوارض آن و همچنین معرفی بهترین جراح ابدومینوپلاستی پرداخته شده است. با ما همراه باشید.

جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

جراحی ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یا عمل زیبایی شکم مانند جراحی زیبایی سینه یک عمل زیبایی محسوب می شود. طی فرایند جراحی، چربی ها و پوست اضافی شکم توسط جراح حرفه ای و با تجربه برداشته می شود. بنابراین این نوع جراحی شکم صاف با عضلات سفت را ایجاد می کند. برای پایداری نتیجه جراحی بیمار بایستی رژیم غذایی و ورزش را جز برنامه های روتین خود قرار دهد. با این روش و رعایت نکات ضروری شکم زیبا و بدون هرگونه بد شکلی برای سال ها باقی می ماند.

برای حذف پوست اضافی و چربی های زائد شکم عمل ابدومینوپلاستی انتخاب مناسبی است. زیرا طی این عمل بافت شل شده شکم بازسازی می شود و باعث ایجاد شکم خوش فرم و صاف می شود.

عمدتاً همزمان با جراحی ابدومینوپلاستی جراحی های دیگری مانند لیپوساکشن در جهت پیکرتراشی انجام می شود. ابدومینوپلاستی را با لیپوساکشن اشتباه نگیرید، زیرا این دو با هم تفاوت دارند. در لیپوساکشن، فقط چربی های اضافی برداشته می شوند و پوست شل شده شکم را حذف نمی کند. به همین دلیل زمانی که بعد از استخراج چربی های اضافی پوست شکم شل باشد، از طریق ابدومینوپلاستی پوست اضافی را حذف می کنند و به شکم ظاهر زیبا می بخشد.

علل ایجاد ظاهر بد شکم

برای ایجاد شکم با ظاهر ناخوشایند به همراه پوست آویزان شده دلایل مختلفی وجود دارد. چند مورد از دلایل ایجاد شکم ناموزون و نازیبا عبارتند از:

 • بزرگ شدن شکم در اثر بارداری
 • زایمان های مکرر
 • ژنتیک فرد
 • جراحی های انجام شده در شکم
 • چاقی
 • لاغری ناگهانی
 • تغییر وزن مکرر از لاغری به چاقی و برعکس

علت انجام ابدومینوپلاستی چیست؟

 احتمالاً این سوال برای شما ایجاد شود که برای انجام جراحی ابدومینوپلاستی چه شرایطی لازم است؟ انتخاب پزشک یکی از ضروری ترین وظایف شما است. اما مهم ترین و اصلی ترین ویژگی های افرادی که به عمل ابدومینوپلاستی یا تامی تاک نیاز دارند به شرح زیر است:

آویزان شدن پوست در اثر شل شدن

بسیاری از افراد به دلیل افزایش وزن طی مدت زمان کوتاهی و احتمالا ناگهانی وزن خود را کاهش می دهند. همین امر باعث شل شدن پوست شکم می شود. یا افرادی که باردار هستند پوست شکم آن ها طی بارداری کشیده می شود و پس از زایمان بلافاصله حجم شکم به اندازه زیادی کاهش می یابد اما پوست شکم به حالت اولیه و سفتی ابتدایی خود بر نمی گردد به همین دلیل پوست آن ها به دلیل نداشتن حجم، شل و آویزان خواهد شد. عمدتاً این نوع افتادگی پوست با ورزش برطرف نخواهد شد و نیازمند جراحی مناسب برای از بین بردن پوست اضافی شکم است. ابدومینوپلاستی در این مرحله به افراد کمک بسیاری می کند.

بعضی از افراد تصور می کنند که می توانند از طریق عمل لیپوماتیک پوست شل و آویزان شده شکم را برطرف کنند و هنگام مراجعه به پزشک جراح انتظار این خواسته را دارند. درحالیکه طی عمل لیپوساکشن و لیپوماتیک چربی های مازاد شکم و دیگر نواحی بدن برداشته می شوند اما شل و یا آویزانی پوست شکم را برطرف نمی کنند، زیرا طی لیپوماتیک و لیپوساکشن پوست مازاد جراحی نخواهد شد.

تاخوردگی و یا چین های شکمی

تاخوردگی ها و چین هایی که طی شل شدن پوست به وجود می آیند از طریق ابدومینوپلاستی برطرف خواهند شد.

ناف های دارای ظاهر نامتعارف

ناف عمدتا گرد و یا بیضی شکل است. این حالت در بعضی از افراد در اثر عوامل مختلف تغییر خواهد کرد و ظاهر آن نا موزون و گاهی اخمی شکل می شود. حتی در بعضی از افراد پوست اضافی دور ناف ایجاد می شود. طی عمل ابدومینوپلاستی می توان ظاهر ناموزون و اخم مانند ناف را برطرف کرد، پوست اضافی دور ناف را حذف کرد و برای ناف ظاهر زیبایی ایجاد کرد.

لایه اضافه شکمی

در بعضی از افراد لایه اضافی در قسمت فوقانی ناف ایجاد می شود که به شکم ظاهر دو تکه ای می دهد که ناشی از پوست شل شکم می باشد. به همین جهت پوست اضافه در این ناحیه را نیز توسط ابدومینوپلاستی از بین می برند.

چه افرادی کاندیدای مناسب جراحی ابدومینوپلاستی هستند؟

افراد دارای ویژگی های زیر برای عمل ابدومینوپلاستی مناسب هستند. این ویژگی ها شامل:

 • افرادی که دارای سلامت جسمی و روحی کاملی هستند.
 • افرادی که وزن خود را ثابت کرده اند و نوسان وزنی ندارند.
 • افرادی که بعد از جراحی تصمیم به لاغری ندارند.
 • افرادی که دخانیات استفاده نمی کنند.
 • افرادی که در اثر افزایش سن و به سبب آن سفتی عضلات از بین رفته است و پوست شکم شل شده است.
 • افرادی که اعتماد به نفس آن ها تحت شعاع ظاهر نامناسب شکم خود قرار گرفته است.

چه افرادی مناسب جراحی ابدومینوپلاستی نیستند؟

افراد دارای ویژگی های زیر مناسب این نوع جراحی نیستند:

1) افرادی که تصور دارند که با این نوع جراحی دچار کاهش وزن می شوند.

2) خانم هایی که قصد بارداری در ماه های آتی پس از جراحی دارند.

3) افرادی که تصمیم به لاغری زیاد بعد از جراحی دارند.

4) افرادی که دخانیات استعمال می کنند.

5) افرادی که فاقد سلامتی کامل از لحاظ پزشکی هستند.

مزایای ابدومینوپلاستی چیست؟

از مهم ترین مزایای جراحی زیبایی شکم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برطرف کردن ظاهر بد شکم
 • بهبود اعتماد به نفس
 • دارای اثر درمانی علاوه بر اثر زیبایی مانند بهبود مشکل بی اختیاری در ادرار

بررسی های لازم قبل از عمل ابدومینوپلاستی 

زمانی که برای مشاوره و معاینه  به بهترین جراح ابدومینوپلاستی مراجعه می کنید، وی ابتدا موارد زیر را بررسی می کند:

 • وزن و قد با هم متعادل باشد
 • بیمار خیلی اضافه وزن نداشته باشد
 • مشکل زمینه ای مثل بیماری قلبی ، ریوی ، دیابت ، فشار خون نداشته باشد

همه این موارد بهتر است با متخصص مربوطه مشاوره شود تا مشکلی برای بیمار پیش نیاید در صورت رعایت این موارد نتیجه عمل بسیار خوب و قابل قبول خواهد بود.

بهترین جراح ابدومینوپلاستی تهران

به یاد داشته باشید که جراحی های زیبایی باید حتماً توسط پزشک متخصص انجام شود تا علاوه بر زیبا شدن نتیجه عمل، مشکلی از نظر سلامتی نیز برای فرد پیش نیاید. جراح باید در این جراحی ماهر و متخصص باشد، با تکنیک و علوم روز آشنایی داشته باشد، سلامت بیمار را اولویت قرار دهد و راهنمایی ها و توصیه های لازم را پیش و پس از جراحی ارائه دهد. در فیلم زیر، رضایت بیماران دکتر مریم شریفی، متخصص و جراح زیبایی در تهران، را مشاهده می کنید:

اقدامات قبل از ابدومینوپلاستی

 • بیمار باید حداقل 15 روز قبل از جراحی سیگار خود را قطع کند؛
 • مصرف ویتامین D باید قطع شود؛
 • از 2 هفته قبل الکل مصرف نشود؛
 • فشار خون و سیستم قلبی – عروقی بیمار باید چک شود.

اقدامات لازم بعد از جراحی زیبایی شکم

بیماران بعد از خروج از ریکاوری به مدت یک شب در بیمارستان باقی می مانند و بعد مرخص می شوند مراقبت های خاصی در منزل ندارند اما بهتر است استراحت  کنند ، از مسکن استفاده  کنند.شکم بند خود تا یک ماه به طور دائم و پس از آن تا 6 ماه در روز و هنگام فعالیت بسته نگه  دارند.

سوالات رایج در مورد ابدومینوپلاستی

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه
تماس با پزشک