دکتر مریم شریفی
Search
Close this search box.
مراقبت_ بعد از لیپوماتیک

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک شامل پوشیدن گن مناسب بعد عمل، استراحت کامل تا 24 ساعت، نوشیدن آب کافی، مصرف منظم میوه‌ها و سبزی‌ها، مصرف منظم آنتی‌بیوتیک تجویز شده توسط پزشک، پرهیز از حمام، شنا کردن و سونا رفتن ( تا زمانی که پزشک تعیین کرده) پرهیز از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین و… است.

مراقبت_های بعد از لیپوماتیک

اقدامات بعد از لیپوماتیک شامل چه مواردی می‌شود؟

استفاده از گن، مصرف منظم آنتی‌بیوتیک‌ها، استراحت کامل، نوشیدن آب کافی و… از جمله اقدامات و مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک هستند.

گن بپوشید

پوشیدن گن‌های مخصوص پس از عمل، که توسط پزشک تجویز می‌شوند در روند بهبودی و کاهش تورم موثر است. این گن‌ها فشار ملایمی را به آن ناحیه وارد می‌کنند. این فشار می‌تواند به کاهش تورم، افزایش جریان خون، کاهش خونریزی و حفظ استحکام بافت‌ها کمک کند. مدت زمانی که باید گن‌ را بعد از عمل جراحی استفاده کنید، به تجویز پزشک و نوع عمل جراحی بستگی دارد. ممکن است پزشک شما توصیه کند گن را تا چند روز یا چند هفته پس از عمل استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک

24 ساعت استراحت کامل کنید

 بعد از عمل لیپوماتیک 24 ساعت استراحت کامل داشته باشید. استراحت کامل موجب تامین انرژی مورد نیاز بدن شده و  به شما کمک می‌کند تا از احتمال عوارض و مشکلات پس از جراحی کاسته شود. در طول دو هفته اول پس از عمل، بهتر است از انجام فعالیت‌ها و ورزش‌های سنگین و هر نوع فعالیتی که می‌تواند فشار و تنش زیادی روی ناحیه درمان شده ایجاد کند، خودداری کنید. این مدت زمان مرحله اولیه بهبودی و ترمیم است و استراحت کردن باعث می‌شود بافت‌های جراحی به طور کامل بهبود یابند. بعد از گذشت حدود یک ماه، می‌توانید فعالیت‌های ورزشی خود را شروع کنید.

اقدامات بعد از لیپوماتیک شامل چه مواردی می_شود؟

از حمام رفتن، شنا کردن و سونا رفتن خودداری کنید

پس از عمل جراحی، معمولا توصیه می‌شود تا 24 ساعت اولیه پس از عمل حمام نکنید. این توصیه به منظور جلوگیری از عفونت و کاهش خطر عوارض مربوط به تماس با آب می‌شود. پس از دو هفته از عمل می‌توانید شنا کنید. پس از یک ماه از عمل، می‌توانید از سونای گرم استفاده کنید. با این حال، بهتر است با پزشک خود درباره زمان مناسب برای استفاده از سونای گرم و شنا کردن مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک بازو

مصرف آنتی‌بیوتیک

پس از عمل، پزشک متخصص برای جلوگیری از عفونت داروهای آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. برای اثربخشی بیشتر این داروها، مهم است که آن‌ها را سر وقت مصرف کنید و قطع کردن سر خود داروها خودداری کنید. حتما دستورات پزشک را در مورد مصرف دقیق داروها رعایت کنید. مصرف منظم و به موقع داروهای آنتی بیوتیک می‌تواند به کاهش خطر عفونت پس از عمل جراحی کمک کند. همچنین، اگر در مورد مصرف داروها یا داروهایی که به شما تجویز شده است سوالاتی دارید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و او را مطلع کنید.

از کمپرس سرد یا گرم استفاده نکنید

تورم و کبودی پس از عمل طبیعی است و استفاده از کمپرس سرد یا گرم ممکن است تورم را بیشتر کند یا بهبود آن را به تاخیر بیندازد. بهتر است از گذاشتن کمپرس یخ یا گرم خودداری کنید. استفاده از کمپرس یخ می‌تواند عروق را تنگ و جریان خون را کاهش دهد و موجب تورم شود. همچنین، استفاده از کمپرس گرم نیز ممکن است منجر به افزایش تورم شود.

اقدامات بعد از لیپوماتیک

آرام قدم بزنید

بعد از اینکه امکان راه رفتن پیدا کردید، آهسته قدم بزنید. حرکت داشتن و قدم زدن در جلوگیری از لخته شدن خون در پاها، معروف به ترومبوز ورید عمقی (DVT)  کمک کننده است. پیاده‌روی آهسته و منظم می‌تواند گردش خون را بهبود ببخشد و خطر لخته شدن خون را کاهش دهد. با این حال، پیروی توصیه‌های جراح در مورد زمان مناسب برای شروع راه رفتن و مدت زمان و شدت فعالیت مناسب، برای شرایط شما بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید: لیپوماتیک ساعت شنی

از مصرف زیاد روغن و نمک پرهیز کنید

در رژیم غذایی پس از عمل، بهتر است از مصرف غذاهایی با روغن و نمک زیاد خودداری کنید، زیرا مصرف بیش از حد نمک می‌تواند تورم محل زخم را افزایش دهد. همچنین، مصرف مقادیر زیاد روغن در غذاها ممکن است تاثیر منفی بر روند التیام داشته باشد. بنابراین، توصیه می‌‌کنیم روغن و نمک را به میزان مناسب مصرف کنید.

آب کافی بنوشید و به اندازه کافی سبزیجات و میوه مصرف کنید

نوشیدن آب کافی و مصرف سبزیجات و میوه‌ها در روند بهبودی بسیار موثر و ضروری است. رژیم غذایی سالم و مناسب می‌تواند فرآیند التیام را تسریع و انرژی و مواد مغذی لازم بدن را برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و بافت‌ها فراهم کند. آب کافی نقش مهمی در حفظ رطوبت بدن، جلوگیری از تشکیل لخته خون و تخلیه سموم از بدن دارد. سبزیجات و میوه‌ها حاوی ویتامین‌ها، مواد مغذی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند که به بهبود سیستم ایمنی، کاهش التهاب کمک می‌کنند.

مراقب زخم‌های خود باشید

یکی از عوارض شایع پس از عمل، عفونت است. برای جلوگیری از ایجاد عفونت، رعایت اصول بهداشتی بسیار مهم است. شما باید مراقب زخم‌های خود باشید و دستورات پزشک را درباره نحوه مراقبت از زخم‌ها دقیقا رعایت کنید. علاوه بر این، پزشک ممکن است به شما داروهای آنتی‌بیوتیک تجویز کند. این داروها معمولا برای پیشگیری و کنترل عفونت‌ استفاده می‌شوند. بسیار مهم است که داروهای آنتی‌بیوتیک را طبق دستور پزشک سر وقت و به‌طور کامل مصرف کنید.

نتیجه‌گیری

مراقبت‌های بعد از لیپوماتیک شامل پوشیدن گن، مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تجویز شده توسط پزشک، خودداری از حمام ، شنا کردن و سونا رفتن تا زمانی که پزشک تعیین کرده است، استراحت کامل تا 24 ساعت بعد عمل، خودداری از کمپرس سرد یا گرم و… است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *