لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

لیپوماتیک چیست؟ همان طور که می دانید امروزه این روش زیبایی به عنوان یک روش تاثیرگذار جهت لاغری است. همچنین لازم است بدانید که از دیگر هدف های لیپوماتیک می توان به تغییر شکل نواحی خاصی از بدن با اسفاده از دفع چربی اضافی یا در مواردی با هدایت کردن چربی‌های اضافی به نواحی مدنظر مورد اشاره کرد. لازم است بدانید که با استفاده از روش لیپوماتیک، بیماران مواردی از قبیل: ار شل شدن پوست و از بین رفتن سلولیت‌ها را به هیچ عنوان حس نمی کند بلکه در اغلب موارد این روش زیبایی برای لاغری، سبب تقویت عضلات بدن می شود.

در ارتباط با لاغری با استفاده از این روش، باید بگوییم که لازم است زمان زیادی را منتظر باشید تا بتوانید نتایج عالی این روش را مشاهده نمایید. در نظر داشته باشید که شما این امکان را دارید تا برای دریافت نتیجه بهتر لیپومایک را در مواردی همزمان با سایر روش ها همانند لیفت بدن، ماموپلاستی بالاتنه، ابدومینوپلاستی (abdominoplasty) یا جراحی‌های پلاستیک انجم دهید. هچنین لازم است بدانید که لیپوماتیک تنها مختص بانوان نیست، بلکه مردان هم این امکان را دارند تا از این روش استفاده نمایند.

لیپوماتیک، یک روش برای درمان لاغری محسوب نمی شود بلکه این روش، در اغلب موارد برای پیکرتراشی انتخاب می شود که هدف اصلی آن، اصلاح خطوط بدن و کاهش وزن می باشد. در ارتباط با لاغری با استفاده از این روش، باید بگوییم که لازم است زمان زیادی را منتظر باشید تا بتوانید نتایج عالی این روش را مشاهده نمایید.

بیشتر بدانید: جراح لیپوماتیک در پاسداران

چه افرادی بهترین گزینه برای لیپوماتیک هستند؟

همان طور که می دانید، یکی از شایع ترین شکایت هایی که اغلب زنان و مردان از خود دارند می توان به چاقی و اضافه وزن، تجمع چربی در نواحی نظیر شکم و پهلوها، ران، پاها، بازوها اشاره کرد. از این رو نتیجه می گیریم، افرادی که به چاقی موضعی و تجمع چربی در برخی از نواحی بدن مبتلا هستند، این دسته از افراد یکی از بهترین گزینه ها برای انجام عمل جراحی لیپوماتیک هستند.

توجه داشته باشد اگر قصد انجام روش لیپوماتیک را دارید، بایستی دارای شرایطی باشید که از مهم ترین و اساسی ترین این شرایط می توان به موارد زیر اشاره کرد که این موارد عبارتند از:

 • در طی یک سال اخیر بایستی وزن شما ثابت باشد.
 • بایستی بدن شما دارای چربی موضعی باشد.
 • انجام و انتخاب سایر روش های لاغری همانند ورزش و رژیم غذایی روی شما پاسخ گو نبوده باشد.
 • بایستی از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشید.
 • به هیچ عنوان به بیماری زمینه‌ای جدی و خطرناکی نباید مبتلا باشید.

چه افرادی گزینه مناسبی برای لیپوماتیک نمی باشند؟

عده ای افراد هستند که ما به این افراد به هیچ عنوان انجام عمل لیپوماتیک را پیشنهاد نمی کنیم که این افراد عبارتند از:

 • آن دسته از افرادی که مبتلا به بیماری های جدی و خطرناک هستند.
 • افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن شدید.
 • آن دسته از افرادی که داروهای خاصی نظیر آسپرین، کومادین، وارفارین یا داروهای ضدالتهاب غیراستروئید مصرف می کنند.
 • افراد زیر سن 20 سال.
 • آن دسته از افرادی که خاصیت الاستیسیته و انعطاف‌پذیری در پوستشان بسیار ضعیف است.
 • افرادی که سیگار و الکل مصرف می کنند گزینه مناسبی برای انجام عمل لیپوماتیک نمی باشند.
 • افرادی که استرس و اضطراب زیادی را تحمل می کنند.

بیشتر بخوانید: عوارض لیپوماتیک

نحوه تاثیر گذاری دستگاه لیپوماتیک

در ابتدا لازم است این نکته را ذکر نماییم که دستگاه ساکشن لیپوماتیک، یک دستگاه پیشرفته برای دفع چربی‌های موضعی است. همچنین با استفاده از این دستگاه، سلول‌های چربی را از طریق ویبراسیون سلول‌ها و امواج اینفراسونیک تخریب می شوند.

پزشک شما پس از شناسایی محل مد نظر برای انجام عمل لیپوماتیک، سوراخ های 2 تا 5 میلی متری را ایجاد می کند که با استفاده از این سوراخ ها، دستگاه وارد چربی های زیر پوست می شود. تمامی امواج مادون موجود در دستگاه لیپوماتیک، به بافت چربی های انباشته شده زیر پوست حمله می کند که این موضوع سبب از بین رفتن پیوند سلولی می شود.

لیپوماتیک Lipomatic یکی از روش های لاغری است، که با استفاده از امواج اینفراسونیک و نوسان های ثابت، سلول های چربی را از محل اتصال این چربی ها جدا کرده و این امر باعث می شود تا سلول های چربی تخریب شود. سلول های بافت چربی که لیپوماتیک شکسته شده اند، با ساکشن خارج می شود. این چربی ها با دلیل آن که بیشترین میزان بافت چربی سالم را دارد بعد از خارج کردن چربی و می توان بعد از گذراندن از صافی های مخصوص، چربی ها را جدا کرده و به عنوان فیلر برای حجم دهی سایر اعضای بدن مانند گونه، صورت و باسن و هر قسمت از اعضای بدن که نیاز به تزریق چربی دارند می توان استفاده کرد.
قابل توجه این است که این چربی ها به دلیل آن که از بدن خود فرد است دارای ماندگاری بیشتری است.

لیپوماتیک

برای چه قسمت هایی از بدن، لیپوماتیک استفاده می شود؟

لیپوماتیک برای تغییر فرم و اندازه یک نقطه خاص در بدن استفاده می شود. با این کار تمام نواحی چربی جمع شده بدن برطرف می شود. در عمل لیپوماتیک، لرزش باعث کم شدن آسیب به پوست در زیر چربی می شود. در نتیجه، اندازه شکم، پهلو، بازو و ران کاهش می یابد و همچنین از چربی تخلیه شده برای شکل دادن به قفسه سینه و باسن استفاده می شود. انواع لیپوماتیک برای نواحی بدن به شرح زیر است:

لیپوماتیک شکم و پهلو

تجمع چربی در شکم به عوامل مختلفی از جمله سابقه چاقی، کاهش وزن، بارداری و جنسیت بستگی دارد. لیپوماتیک شکم یکی از روش های موثر برای خلاص شدن از چربی های جمع شده شکم و پهلو است. این کار با بیهوشی Thommescent انجام می شود و فرد در حین عمل هوشیار است و می تواند بدن خود را حرکت دهد. با لیپوماتیک شکم می توان به طور همزمان از چربی های قسمت فوقانی و پایین شکم خلاص شد. با این کار افراد با شکم بزرگ مقدار زیادی چربی از دست می دهند و شکم آنها کوچکتر و خوش فرم می شود.

لیپوماتیک بازو

عواملی مانند افزایش سن، تجمع چربی و افزایش وزن دلیل شل شدن و آویزان شدن بازوها است. این مشکل در زنان بیشتر از مردان دیده می شود و بهترین راه برای خلاص شدن از آن عمل لیپوماتیک بازو است. برای عمل لیپوماتیک بازو، ابتدا معاینه های لازم توسط پزشک معالج انجام می شود، سپس با استفاده از یک کانول مخصوص، چربی اضافی تخلیه می شود و با عمل لیفتینگ، حجم زیادی از بازو برداشته و چربی های آن برطرف می شود. لیپوماتیک در یک جلسه 2 تا 3 ساعته انجام می شود.

لیپوماتیک درشت نی 

در بعضی از افراد، چربی بیش از حد در ساق آن ها جمع شده و باعث می شود که ساق پا از سایر قسمت های بدن بزرگتر به نظر برسد. رژیم های غذایی و ورزش در بیشتر موارد نمی تواند به افراد کمک کند یکی از روش های موثر برای شکل دادن به ساق پا استفاده از لیپوماتیک است که در این روش نیز لیپوماتیک تحت بی حسی موضعی انجام می شود و فرد هیچ دردی را احساس نمی کند. توجه به این نکته مهم است که اگر رژیم خود را بعد از جراحی لیپوماتیک دنبال کنید، احتمال بازگشت بسیار کم است.

لیپوماتیک ران

چاقی ران بسیار آزار دهنده است و می تواند به دلیل عواملی مانند بارداری یا سابقه خانوادگی باشد. خلاص شدن از شر چربی ران دشوار است و ممکن است پاسخگوی رژیم و ورزش نباشد. بنابراین یکی از محبوب ترین روش هایی که در بین مردم رایج است، جراحی لیپوماتیک ران است. لیپوماتیک ران شامل قسمت های داخلی و خارجی ران است.

روش بی حسی جراحی لیپوماتیک

لیپوماتیک می تواند توسط بی حسی موضعی (آرام بخش – وضعیت نیمه خواب) یا بیهوشی عمومی انجام شود. اگر مقدار چربی که باید از آن خارج شود 1 تا 2 لیتر می باشد، باید از بی حسی موضعی استفاده شود و اگر بیشتر از آن باشد باید از بیهوشی عمومی استفاده شود. مدت زمان بی حسی موضعی محدود است. بی حسی موضعی طولانی مدت ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود. به همین دلیل، سالم ترین حالت، بیهوشی عمومی است. برای اعمال بی حسی موضعی، نیاز است سلامت بیمار در نظر گرفته شود.

بهبودی بعد از جراحی لیپوماتیک

زمان بهبودی پس از فرایند لیپوماتیک بسیار کوتاه است. معمولاً بیماران ما می توانند به فعالیت های روزانه خود بازگردند، می توانند پس از 2 روز به فعالیت خود ادامه دهند و فعالیتهای اجتماعی خود را از سر بگیرند.

کارهایی که قبل از لیپوماتیک باید انجام شود؟ 

• آزمایشات تجویز شده توسط جراح خود را انجام دهید.

• از استعمال سیگار خودداری کنید زیرا ممکن است روند بهبودی شما را مختل کند.

• از مصرف مکمل های گیاهی و داروهای ضد التهاب مانند آسپرین خودداری کنید زیرا ممکن است خونریزی را تحت تأثیر قرار دهد.

• دقیقاً دستورالعمل هایی را که جراح برای بهبود و درمان توصیه می کند دنبال کنید تا دچار مشکل نشوید.

• به یک مرکز معتبر مراجعه کنید و یک جراحی را انتخاب کنید که در کار شما متخصص باشد.

• برای کسب اطلاعات کافی در مورد روش، بیهوشی و لیپوماتیک تمام سوالات خود را با پزشک متخصص خود درجریان بگذارید.

کلام اخر

لیپوماتیک (Lipomatic)، یک روش جدید برای جراحی زیبایی است که به کمک آن، چربی های اضافی از بدن شما حذف می شوند. در این روش، از یک دستگاه اولتراسونیک استفاده می شود که با ایجاد امواج صوتی، چربی های زیر پوستی را شکسته و آنها را از بدن شما جدا می کند. سپس، چربی های جدا شده شما با کمک یک مکنده (سوزنی) از بدن خارج می شوند. این روش به کمک تکنولوژی پیشرفته ای انجام می شود و مزایای زیادی از جمله کاهش خطر عفونت، زمان بهبودی کوتاه تر و بدون جراحی باز است.


متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی
دکتر مریم شریفی

متخصص و جراح پستان،سرطان و زیبایی، بورد تخصصی جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران، فارغ التحصیل دکترای عمومی از دانشگاه علوم پزشکی بابل فارغ التحصیل مقطع تخصصی جراحی عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران دارای بورد تخصصی با رتبه برتر از دانشگاه تهران عضو پژوهشکده بیماریهای پستان دانشگاه علوم پزشکی تهران جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران عضو جامعه جراحان ایران در حال حاضر جراح دانشگاه علوم پزشکی تهران دوره فلوشیپی جراحی پستان عضو انجمن جراحان ایران فعال در مرکز و پژوهشکده بیماریهای پستان تهران عضو فعال پژوهشکده بیمارستان شریعتی تهران فعال در مرکز بیماریهای پستان جهاد دانشگاهی تهران گذراندن دوره های تکمیلی بیماری و جراحی های پستان

2 thoughts on “لیپوماتیک چیست و چگونه انجام می شود؟

 1. لیلا صادقیان - مهر ۸, ۱۳۹۹ در ۱:۳۲ ب٫ظ

  سلام وقت بخیر
  هزینه لیپوماتیک برای شکم و ران چقدر است
  آیا برآورد هزینه به مقدار چربی بستگی دارد؟
  ممنون از شما

  پاسخ
  • drsharifi - مهر ۱۵, ۱۳۹۹ در ۲:۵۰ ب٫ظ

   سلام
   با توجه به اینکه هزینه به عوامل مختلفی بستگی دارد لذا قبل از معاینه و بررسی های لازم نمی توان به صورت دقیق مشخص نمود. برای آگاهی از این روش زیبایی به صفحه ی لیپوماتیک
   مراجعه نمایید.

   پاسخ

پاسخ

مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه